Trwa ładowanie...

Katowice. Amantadyna a COVID-19, badania rozpoczęte

Od wczoraj otrzymuje placebo lub amantadynę – tego nie wie ani ona, ani lekarze. Jej stan jest dobry. Jest jedną z pacjentek, która bierze udział w badaniach klinicznych, które mają zweryfikować czy stosowanie tego leku jest skuteczne. I przede wszystkim bezpieczne.

Share
Sprawdzą, jaka jest skuteczność leczenia amantadyną
Sprawdzą, jaka jest skuteczność leczenia amantadyną Źródło: pap
d3im3ye

Badania prowadzone są w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu i mają objąć 500 pacjentów z całego kraju. Agencja Badań Medycznych przekazała na ten cel 7 mln zł. W akcji wezmą udział pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem oraz umiarkowaną bądź ciężką postacią choroby. Poza amantadyną i placebo zostaną poddani standardowemu leczeniu.

Sam lek wywołał już wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Nie otrzymał rekomendacji Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, bo podobno nie ma podstaw naukowych do jego stosowania. Mimo to pulmonolog i pediatra z Przemyśla postanowił to sprawdzić. Rozpropagował to leczenie wśród swoich pacjentów, jak i samego siebie. I to z powodzeniem.

d3im3ye

Także badacze z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prowadzą badania w tym zakresie. Skupiają się na pacjentach z łagodnymi objawami choroby. Wszyscy zgodnie twierdzą, że jest to konieczne bo obecnie nie ma skutecznego leku przeciwwirusowego, który mógłby zostać wykorzystany w leczeniu ambulatoryjnym. A ten jest dostępny i tani. Poza tym, skutecznie działa na pohamowanie zakażenia komórek układu oddechowego. W przeszłości amantadyna stosowana była, m.in. w leczeniu grypy.

Akryflawina może być skutecznym lekiem na COVID-19? Prof. Pyrć odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3im3ye

Podziel się opinią

Share
d3im3ye
d3im3ye
Więcej tematów