Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Biskupi bez maseczek i dystansu. Episkopat tłumaczy

Koronawirus w Polsce. Księża Biskupi byli na zewnątrz, a maseczki zdjęli na moment, bo poprosił ich o to fotograf - tak Konferencja Episkopatu Polski tłumaczy Wirtualnej Polsce, dlaczego kilkudziesięciu biskupów ustawiło się do zdjęcia bez zachowanego dystansu oraz zasłoniętych ust i nosów.

Share
Koronawirus w Polsce. Zdjęcie z Zebrania Plenarnego KEP w Łodzi. "Księża Biskupi, na otwartej przestrzeni na placu przy katedrze łódzkiej, poproszeni przez fotografa, zdjęli maseczki na moment wykonania wspólnego zdjęcia"
Koronawirus w Polsce. Zdjęcie z Zebrania Plenarnego KEP w Łodzi. "Księża Biskupi, na otwartej przestrzeni na placu przy katedrze łódzkiej, poproszeni przez fotografa, zdjęli maseczki na moment wykonania wspólnego zdjęcia"Źródło: Twitter
d2qph3n

Kilka dni temu w Łodzi odbyło się 387 Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Episkopat zdjęcie z wydarzenia opublikował na swoim Twitterze.

Widać na nim kilkudziesięciu duchownych, którzy nie mają zasłoniętych ust i nosów ani nie zachowują odpowiedniego dystansu. Ustawieni ramię w ramię biskupi uśmiechają się do obiektywu.

d2qph3n

Zdjęcie wywołało burzę, a na KEP spadła fala krytyki. Internauci zaczęli zarzucać duchownym, że mimo pandemii koronawirusa i coraz większej liczby zakażeń w Polsce, nie przestrzegają zaleceń sanitarnych.

Wirtualna Polska zapytała Konferencję Episkopatu Polski o to, dlaczego biskupi na zdjęciu nie zachowują odpowiedniej odległości i nie mają na sobie maseczek ochronnych. Poprosiliśmy KEP o informację dotyczącą zasad sanitarnych, jakie obowiązywały podczas zebrania plenarnego. Zapytaliśmy również, czy u któregoś z duchownych biorących udział w wydarzeniu, zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Episkopat: "Biskupi maseczki zdjęli na prośbę fotografa"

Konferencja Episkopatu Polski przesłała nam swoje stanowisko w tej sprawie następnego dnia. "Mając na uwadze bardzo trudną sytuację epidemiologiczną w kraju, podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi dołożono wszelkich starań, aby były zachowane wszystkie możliwie dostępne środki bezpieczeństwa" - pisze do nas biuro prasowe KEP.

Episkopat zapewnia, że podczas sesji plenarnej biskupi mieli na sobie maseczki ochronne. Pomieszczenia, w których przebywali były wietrzone. Duchowni zachowywali też odpowiedni dystans i korzystali z płynów do dezynfekcji.

d2qph3n

Dlaczego zatem maseczek ochronnych nie widać na zdjęciu, a dystans nie jest zachowywany? KEP tłumaczy, że wspólne zdjęcie zostało zrobione na zewnątrz, a biskup zdjęli maseczki tylko na chwilę.

"Księża Biskupi, na otwartej przestrzeni na placu przy katedrze łódzkiej, poproszeni przez fotografa, zdjęli maseczki na moment wykonania wspólnego zdjęcia" - pisze do nas KEP.

Episkopat podkreśla, że biskupi "respektując wszystkie zalecenia sanitarne sami wielokrotnie zwracali się do wiernych z prośbą o ich przestrzeganie".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 4 280 nowych odnotowanych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższa do tej pory liczba. Najwięcej zakażeń przybyło w województwach: mazowieckim (598), małopolskim (548) i wielkopolskim (505). Od początku pandemii zakażonych koronawirusem zostało ponad 100 tys. osób.

Czeka nas zapaść służby zdrowia?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qph3n

Podziel się opinią

Share
d2qph3n
d2qph3n
Więcej tematów