Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Apel biskupów w sprawie mszy w kościołach. Uwagi do rządu

O uczestnictwo w mszach w kościołach zaapelowali biskupi po zakończonych obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Hierarchowie zastrzegli, że nadal muszą być przestrzegane ograniczenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Share
Koronawirus w Polsce. Apel biskupów w sprawie mszy w kościołach. Uwagi do rząduŹródło: PAP
dhxtn8o

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski przypomniała, że w związku z epidemią koronawirusa nadal obowiązują udzielone dyspensy od uczestnictwa w mszach w niedziele i święta. "Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach" - stwierdzili jednak biskupi w oświadczeniu.

'Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu i parafiom za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszych kościołach" - napisali hierarchowie.

Koronawirus w Polsce. Apel biskupów w sprawie mszy w kościołach

"Ci, którzy - z powodu wprowadzonych limitów - nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w świątyniach w inne dni tygodnia" - wyjaśnili. W oświadczeniu Rady Stałej KEP przywołano słowa papieża Franciszka o niebezpieczeństwie ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego.

Zobacz też: Co, jeśli PiS dopnie swego? Jacek Żakowski: "Do nieuczciwych wyborów się nie chodzi"

Biskupi podziękowali - księżom i wiernym - za wypełnianie zarządzeń służb sanitarnych.

dhxtn8o

"Prosimy księży proboszczów o organizowanie w parafiach możliwości przystąpienia do spowiedzi świętej" - napisali biskupi, zachęcając również do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. "Mogą one być dobrą okazją duszpasterską do powrócenia w kościołach do życia sakramentalnego osób, które tego pragną" - podkreślono.

Koronawirus w Polsce. Kościół o liczbie wiernych w świątyniach

Hierarchowie zaznaczyli, że "w trosce o bezpieczeństwo społeczne z odpowiedzialnością" przyjęli ograniczenia sanitarne, "choć są trudne i bolesne" dla wielu z nich.

"Jednocześnie, w związku z planowanym przez rząd znoszeniem restrykcji chcemy podkreślić - tak jak wcześniej zaznaczył Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki - potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium znoszenia ograniczeń dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów" - zauważyli w komunikacie.

dhxtn8o

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhxtn8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhxtn8o
dhxtn8o
Więcej tematów