Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda: Rząd otrzymał zielone światło

Zakończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa. - To była merytoryczna dyskusja. Wszyscy uczestnicy spotkania zabierali głos, także strona opozycyjna przedstawiła wiele ważnych propozycji - powiedział po zakończonych rozmowach prezydent RP Andrzej Duda.

Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda: Rząd otrzymał zielone światłoŹródło: Getty Images
d25wxsz
d25wxsz

Wtorkowe posiedzenie RBN rozpoczęło się o godz. 11.00. Poświęcone było sytuacji dotyczącej zagrożenia koronawirusem w Polsce. W rozmowach wziął udział Prezydent Andrzej Duda, który podczas specjalnie zorganizowanego briefingu ocenił przebieg narad.

Dziękował uczestnikom spotkania za merytoryczną dyskusję i celne uwagi. - Cieszę się, że śmiało można mówić o wspólnym działaniu i doskonałym zrozumieniu problemu - zaznaczył. Prezydent podkreślił, że przedstawiciele różnych stron sceny politycznej pozytywnie ocenili działania rządu, służb sanitarnych oraz służby bezpieczeństwa. - Świetnie wypełniają swoje obowiązki - skomentowała głowa państwa.

- Rząd otrzymał od najważniejszych przedstawicieli opozycji zielone światło do działań ograniczających epidemię - powiedział prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że skoro rozmowy poszły tak dobrze, w przyszłości nie wyklucza kolejnych spotkań w tym gronie. Na koniec stwierdził, że organizacja wyborów w maju nie jest jeszcze zagrożona. - Ten temat był podjęty. (...) Na razie nie widzimy jakichkolwiek podstaw, aby mówić o przełożeniu wyborów, ale monitorujemy sytuację - oznajmił.

- Biorąc pod uwagę, że jesteśmy 38-milionowym społeczeństwem, sytuacja w sprawie koronawirusa nie wygląda dotąd źle. Musimy się jednak liczyć z tym, że będzie następowało rozszerzanie się tego wirusa - ocenił prezydent. Zaapelował więc o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa zalecanych przez ekspertów i ministerstwo zdrowia.

d25wxsz

W skład zespołu biorącego udział w spotkaniu zwołanym przez Andrzeja Dudę weszli: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szef kancelarii prezydenta, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz szefowie ugrupowań politycznych obecnych w Sejmie.

Koronawirus w Europie i Polsce

Najwięcej zakażeń w Europie odnotowano do tej pory w: Włochy (9172), Francja (1412), Niemcy (1224), Hiszpania (1231), Szwajcaria (374), Holandia (321), Wielka Brytania (321), Szwecja (261), Belgia (239), Norwegia (227), Austria (131).

Koronawirus utrudni kampanię wyborczą? Bartłomiej Sienkiewicz: nie przesadzajmy

- Do 18 osób wzrosła liczba zakażonych SARS-CoV-2 - przekazało z kolei po południu polskie Ministerstwo Zdrowia. - Ponad 4 tys. osób jest objętych kwarantanną domową. Cyfry rosną - przekazał wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Wszystkie te osoby były wcześniej objęte monitoringiem służb sanitarnych. To pokazuje, że ogromny sens ma kwarantanna domowa i nadzór epidemiczny - dodał.

d25wxsz

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń w kraju, rząd postanowił wdrożyć kontrole sanitarne na granicach. - Jesteśmy pierwszymi lub jednymi z pierwszych w Europie, którzy to robią - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd podjął też decyzję o odwołaniu imprez masowych w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25wxsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25wxsz
Więcej tematów