Trwa ładowanie...

Koronawirus w Niemczech. Policja ostrzega przed zamachami na centra szczepień

Niemiecka policja ostrzega przed groźbą zamachów na centra szczepień i magazyny ze szczepionkami. Służby obawiają się aktów terroru ze strony islamskich ekstremistów - pisze "Der Spiegel".
Share
Koronawirus w Niemczech. Policja ostrzega przed zamachami na centra szczepień
Koronawirus w Niemczech. Policja ostrzega przed zamachami na centra szczepieńŹródło: Getty Images
d4lyanf

Z możliwością terrorystycznego zamachu ze strony sprawców działających z pobudek islamistycznych na centra szczepień i magazyny trzeba się liczyć w każdej chwili - wynika z analizy przeprowadzonej przez Landowy Urząd Kryminalny (LKA) w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Niemcy i szczepienia przeciwko COVID-19. Zagrożone transporty

Powodem ataku na obiekty tego rodzaju może być spodziewane duże medialne echo oraz efekt destabilizacji społeczeństwa - wyjaśniają autorzy raportu.

d4lyanf

Teoretycznie, z powodu "dużych emocji" towarzyszących akcji szczepień, zagrożone są także firmy farmaceutyczne oraz transport szczepionek. Nie można ponadto wykluczyć uszkodzeń mienia oraz ciała, a nawet kradzieży szczepionek.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Wojciech Maksymowicz wprost: luzowanie obostrzeń było błędem

Koncerny farmaceutyczne są też narażone na inwigilację. Celem ataku hakerów był niedawno Instytut Paula Ehrlicha odpowiedzialny za dopuszczenie szczepionek na rynek niemiecki.

d4lyanf

Niemcy. Rosnąca wrogość

- Z niepokojem obserwujemy rosnące zagrożenie i wrogość. Szczególnie dotyczy to polityków, ale również innych osób, w tym wirusologów, którzy podczas pandemii często pojawiają się w mediach - mówił w rozmowie z "Der Spiegel" Holger Münch, szef Federalnego Urzędu Śledczego. Jak dodał, coraz częściej atakowani są dziennikarze.

W ubiegłych miesiącach dochodziło już do ataków między innymi na budynek Instytutu Roberta Kocha w Berlinie. Także przed siedzibą Wspólnoty Naukowej im. Gottfrieda Wilhelma Leibniza (Leibniz-Gemeinschaft) jesienią zdetonowano ładunek wybuchowy. Sprawą zajęli się berlińscy śledczy ds. zwalczania prawicowego ekstremizmu.

Przeczytaj też: Komentarz: Szczyt ws. szczepień w Berlinie daje nadzieję na szybsze tempo

Sprawdź również: Der Spiegel: Niemcy zawodzą w walce z pandemią

Źródło: Deutsche Welle

Autor: Jacek Lepiarz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lyanf

Podziel się opinią

Share
d4lyanf
d4lyanf
Więcej tematów