Trwa ładowanie...

Koronawirus. Szczepionka dla wszystkich. Angela Merkel: potrzeba 8 mld euro

Koronawirsu. Kanclerz Niemiec zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej, by połączyć siły w opracowywaniu szczepionki przeciw SARS-CoV-2 i innych skutecznych metod leczenia COVID-19. - Potrzebujemy 8 mld zł - wyjaśnia Angela Merkel.

Koronawirus. Szczepionka dla wszystkich. Angela Merkel: potrzeba 8 mld euroŹródło: PAP
d2xgkmh
d2xgkmh

- Do opracowania szczepionki przeciwko koronawirusowi brakuje nam dziś jeszcze, jak się ocenia, 8 mld euro - powiedziała Angela Merkel w swym cotygodniowym wystąpieniu wideo. Nawiązała w nim także do rozpoczynającej się w poniedziałek 4 maja konferencji darczyńców, zorganizowanej przez Komisję Europejską.

Jak zapewniła, Niemcy "wniosą do niej znaczący wkład finansowy". Nie podała jednak na razie, o jaką sumę chodzi. Niemcy są współorganizatorem konferencji. Do udziału w niej wszystkich chętnych zaprosiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Koronawirus zagraża nam wszystkim

Mówiąc o skutkach pandemii koronawirusa, niemiecka kanclerz oświadczyła, że "wyrządziła ona wszędzie poważne szkody w życiu gospodarczym i społecznym". Dlatego, jak stwierdziła dalej, "musimy usilnie i w bardzo skoncentrowany sposób pracować nad wyhamowaniem tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa, a następnie nad zwalczeniem go, gdy już będziemy dysponować skuteczną szczepionką".

d2xgkmh

- Jest to jedno z naszych najpilniejszych i najważniejszych w tej chwili zadań, któremu musimy sprostać, żeby uratować życie milionów ludzi - podkreśliła.

Zobacz też: Wybory 2020. "Dla Jarosława Kaczyńskiego są idealne, a Andrzej Duda powinien zrezygnować"

- Niemcy nie uchylają się przed ciążącą na nich odpowiedzialnością w tej sprawie i dlatego dołożą także wszelkich starań, żeby szczepionka przeciwko koronawirusowi była dostępna dla wszystkich, gdy już zostanie opracowana, podobnie jak inne lekarstwa potrzebne do zdiagnozowania i leczenia choroby COVID-19 – dodała Angela Merkel.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Tę pandemię możemy pokonać tylko razem

Kanclerz Merkel z zadowoleniem przyjęła zawiązanie licznego sojuszu, złożonego z rządów różnych państw oraz prywatnych fundacji oraz firm pracujących wspólnie nad jak najszybszym wynalezieniem szczepionki i lekarstw przeciwko koronawirusowi. Ważną rolę w tym przedsięwzięciu powinna, jej zdaniem, odgrywać Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

d2xgkmh

Angela Merkel różni się w tej kwestii zasadniczo od prezydenta USA. Donald Trump bowiem zarzucił WHO zaniedbania w zwalczaniu koronawirusa i zapowiedział wstrzymanie amerykańskich dotacji na jej rzecz.

- Będziemy potrzebować ogromnej liczby szczepionek i musimy zapewnić to, aby były dostępne w każdym zakątku świata po uczciwej i przystępnej cenie. Nad tym teraz pracujemy i na to są nam potrzebne pieniądze - zadeklarowała natomiast szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xgkmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xgkmh
Więcej tematów