Koronawirus. Ponad milion złotych za sprzątanie w Szpitalu Narodowym
Wirtualna Polska dotarła do dokumentów podpisanych przez przedstawicieli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA z firmą sprzątającą. Wynika z nich, że firma I. ma świadczyć w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym kompleksowe usługi utrzymania czystości. Cena jaką wpisano to 1 223 000 złotych netto. Za miesiąc.
11.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 19:53
Według najświeższych informacji mediów, w szpitalu tymczasowym na warszawskim Stadionie Narodowym kilka dni temu przebywało 53 pacjentów na 84 gotowe łóżka, co oznacza, że był on obłożony w 63 procentach. Łącznie od 30 października placówka przyjęła 161 osób.
Szpital Narodowy. Czy grubo ponad milion złotych za sprzątanie to dużo?
Szpital tymczasowy zajmuje na Stadionie Narodowym powierzchnię 29 tysięcy metrów kwadratowych. Podzielony jest sektory, w których stoją 32 łóżka w każdym. 17 listopada minister w Kancelarii Premiera ogłosił, że łóżek jest 500, w tym 60 respiratorowych. Oprócz sektorów z pacjentami, w skład szpitala wchodzą też: stadionowe loże, które zamieniono w pomieszczenia odpoczynku dla personelu, punkt przyjęć oraz pomieszczenia techniczno-magazynowe.
Usługa sprzątania ma specjalistyczny charakter z uwagi na obostrzenia epidemiczne jak i sprzęt – łóżka do intensywnej terapii. Dodatkowo wiąże się też z wywozem materiałów potencjalnie zakaźnych, czyli tak zwanych czerwonych worków.
Szpital miejski średniej wielkości płaci 700 tysięcy złotych
WP otrzymała dane od jednego ze szpitali w dużym mieście. Placówka ma cały czas zajęte 300 łóżek. Firmie sprzątającej płaci miesięcznie 570 tysięcy złotych. Dodatkowo ponosi też koszt 113 tysięcy złotych za wywiezienie odpadów medycznych.
W sumie daje to więc 683 tysiące złotych, do których trzeba jeszcze doliczyć 200 tysięcy złotych opłaty za ścieki.
Szpital specjalistyczny – koszt sprzątania niecałe 200 tysięcy
Biorąc pod uwagę specjalizację szpitala covidowego, zwróciliśmy się też o informacje o kosztach sprzątania do szpitala o podobnej specyfice. Placówka, która udostępniła WP dane, to wysokospecjalistyczny szpital onkologiczny, w którym konieczne jest zachowanie wysokiej sterylności. Produkuje też dużo odpadów medycznych.
W szpitalu tym do sprzątania jest 9 tysięcy metrów kwadratowych. Placówka płaci 70 tysięcy złotych firmie sprzątającej za sprzątanie i 120 tysięcy złotych za utylizację odpadów medycznych. Daje to 190 tys. złotych miesięcznie.
Koszty sprzątania w obu szpitalach są nieporównanie niższe niż te które ponosi szpital MSWiA na Stadionie Narodowym. To rodzi pytania jak skalkulowana została ta usługa.
Koronawirus. Szpital Narodowy. Jak doszło do wyłonienia firmy sprzątającej?
Według nieoficjalnych informacji, firma sprzątająca nie została wyłoniona w przetargu.
Jednak według art. 6 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, CSK MSWiA mógł tak postąpić. Szpital nie musiał stosować się przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych i przeprowadzać przetargu.
Lecz, jak podaje Urząd Zamówień Publicznych, każda decyzja o zastosowaniu tego wyłączenia powinna być poprzedzona dokonaniem przez zamawiającego analizy stanu faktycznego. Czy takiej analizy dokonano, tego nie wiemy.
Koronawirus. Szpital Narodowy. Szpital MSWiA łamie prawo?
W myśl art. 20 pkt. 3 ustawy z 28 października o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, CSK MSWiA powinien informację o wyborze firmy sprzątającej zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych. Powinny się tam znaleźć m.in. cena i okoliczności uzasadniające udzielenie zamówienia bez zastosowania Prawa zamówień publicznych.
W Biuletynie Informacji Publicznej szpitala MSWiA można odnaleźć ogłoszenie dotyczące "Usługi w zakresie sprzątania budynku, utrzymania terenów zielonych i odśnieżania chodników”. Pochodzi z 20 lipca i dotyczy Polikliniki w Radomiu. Nie odnaleźliśmy informacji o zamówieniu na sprzątanie szpitala na Stadionie Narodowym za ponad milion złotych.
Nie jest jasne dlaczego zamówienie podpisał z firmą sprzątającą Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, skoro wszystkie koszty szpitala na Narodowym miała według zapowiedzi rządowych ponosić spółka PL.2012+.
Już po publikacji materiału Monika Borzdyńska, rzecznik PGE Narodowy, nadesłała następującą informację: " (...) zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 października 2020 roku Spółce PL.2012+ polecono "udostępnienie i przystosowanie terenu PGE Narodowego, w tym obiektu i pomieszczeń dla szpitala tymczasowego". Za bieżące funkcjonowanie szpitala tymczasowego odpowiada Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, a nie operator PGE Narodowego."
Do czasu publikacji artykułu CSK MSWiA w Warszawie nie odpowiedział na pytania WP.