Trwa ładowanie...
d3d39k3

Koronawirus. Ponad 28 tys. ofiar we Włoszech. Służby korygują dane

Koronawirus nadal rozprzestrzenia się na świecie. O 474 do 28 710 osób wzrosła liczba zmarłych z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 we Włoszech, ale władze wyjaśniają, że to wynik uzupełnienia danych z kwietnia. O spadkach w statystykach informują służby Iranu, Portugalii i Wielkiej Brytanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Ponad 28 tys. ofiar we Włoszech. Służby korygują dane
Koronawirus. Ponad 28 tys. ofiar we Włoszech. Służby korygują dane (PAP)
d3d39k3

Włoska Obrona Cywilna poinformowała w sobotę o 474 zgonach z powodu COVID-19 - podaje BBC News, zaznaczając, że to znaczny wzrost od piątku (wtedy odnotowano 269 zgonów) i jednocześnie najwyższy dobowy przyrost od 21 kwietnia.

Jednak, jak podkreślają Włosi, to rezultat uzupełnienia danych jeszcze z poprzedniego miesiąca w Lombardii. Łączna liczba zmarłych w kwietniu zwiększyła się w tym regionie o 282 osoby. Jak wyjaśnia PAP w serwisie poświęconym koranwirusowi SARS-CoV-2, stało się po zsumowaniu raportów, które spłynęły ze wszystkich gmin.

Koronawirus. Włochy z mniejszą liczbą pacjentów na OIOM-ach

Jednocześnie władze Lombardii poinformowały, że minionej doby w Lombardii zmarły 44 osoby. Zaznaczono, że to znacznie mniej niż w minionych tygodniach.

d3d39k3

Na dwa dni przed wejściem Włoch w drugą fazę złagodzonych restrykcji i częściowego odmrożenia gospodarki liczba zakażonych wynosi obecnie ponad 100 tys. osób. Jak wyjaśnia ANSA, dotychczas wyleczonych zostało prawie 80 tysięcy chorych na COVID-19, w tym ponad 1,6 tys. ostatniej doby.

Zobacz też: Co, jeśli PiS dopnie swego? Jacek Żakowski: "Do nieuczciwych wyborów się nie chodzi"

Kolejny dzień z rzędu we Włoszech spadła także liczba hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii. Teraz to około 1,5 tys. osób w ciężkim stanie. PAP wylicza, że po raz pierwszy w Kalabrii nie stwierdzono żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem.

d3d39k3

Koronawirus. Iran: wyraźny spadek nowych zakażeń

Dające nadzieję dane przedstawiły również władze Iranu. W ciągu ostatniej doby w tym kraju stwierdzono 802 nowe zakażenia koronawirusem. Według oficjalnych statystyk to najmniejszy dobowy przyrost infekcji w tym kraju od 10 marca.

Jak zauważa AFP, prezentowane przez władze dane mogą być niedoszacowane, ale w ciągu ostatniego miesiąca widoczna jest tendencja spadku liczby zgonów na Covid-19 i tempa rozprzestrzeniania się choroby.

Wiceminister zdrowia Iranu Iradż Harirczi ostrzegł jednak przed nową falą infekcji, jeżeli przedwcześnie zniesione zostaną ograniczenia. Urzędnik poinformował także w sobotę, że liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła o 65 (do 6156), a koronawirusem zakaziło się 96 448 osób.

d3d39k3

Koronawirus. Wielka Brytania ze spadkiem zgonów

Nowe dane na temat zmarłych z powodu COVID-19 przedstawili również Brytyjczycy. W ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 621 do 28 131 - poinformował w sobotę po południu minister ds. społeczności lokalnych Robert Jenrick.

621 nowych zgonów to wyraźnie niższy bilans niż ten z piątku, gdy informowano o 739 zmarłych, a zarazem najmniejsza liczba od czasu zmiany metody prezentowania statystyk. Również średnia dobowa liczba zgonów z siedmiu kolejnych dni spada.

Łączna liczba wykrytych przypadków koronawirusa wynosi w Wielkiej Brytanii 182 260, co oznacza wzrost o 4806 w stosunku do poprzedniego dnia. To wyraźnie mniej niż w ciągu dwóch poprzednich dni, gdy przekraczała 6000.

d3d39k3

Koronawrius. Portugalia też koryguje dane dotyczące liczby zakażonych

W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło w Portugalii 16 osób. Łączna liczba zgonów będących efektem zakażenia SARS-CoV-2 wynosi już w kraju 1023 – poinformowała w sobotę minister zdrowia Marta Temido, ujawniając, że rząd skorygował liczbę infekcji.

Wyjaśniła, że część podawanych przez jej resort przypadków zakażenia została już wcześniej uwzględniona w statystykach.

Szefowa resortu zdrowia stwierdziła, że po ponownym przeliczeniu wszystkich przypadków zakażeń liczba dotychczasowych infekcji wynosi w Portugalii 25 190. Przypomniała, że w piątek kierowane przez nią ministerstwo szacowało łączną liczbę zakażeń SARS-CoV-2 na 25 351.

d3d39k3

- W dalszym ciągu notujemy spadek osób hospitalizowanych z powodu zachorowania na COVID-19. W sobotę w szpitalach jest 855 osób zakażonych koronawirusem, z których 150 na oddziałach intensywnej terapii - dodała Temido.

Koronawirus. Rosja z nowym rekordem

Tymczasem Rosja pobiła kolejny rekord w liczbie zakażonych w kraju. Dane z soboty pokazują, że tego dnia wykryto 9623 nowych zakażeń, co stanowi rekord od początku epidemii i wzrost o 21,3 proc. w porównaniu z piątkiem.

W Polsce w sobotę poinformowano o 13 zmarłych i 270 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 13 375 osób. 664 osoby zmarły.

d3d39k3

Sobota 2 maja była drugim dniem z rzędu, gdy spadała liczba aktywnych przypadków COVID-19. - Jeśli taka tendencja utrzyma się przez tydzień, możliwe, że będzie to początek końca epidemii - mówi WP prof. Włodzimierz Gut.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3d39k3

Podziel się opinią

Share
d3d39k3
d3d39k3
Więcej tematów