Koronawirus. Polscy lekarze znów pomogą. Lecą do USA i Słowenii

Polscy lekarze wojskowi pomogą w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Wezmą udział w dwóch misjach. Pierwsza uda się do Słowenii, druga do USA. Start już w tym tygodniu.

Koronawirus. Polscy lekarze znów pomogą. Lecą do USA i Słowenii
Źródło zdjęć: © PAP

To kolejne polskie misje, których celem jest pomoc w zwalczaniu epidemii koronawirusa.

Koronawirus. USA i Słowenia dostanie wsparcie

Jak informuje Radio Zet, już w środę grupa czterech lekarzy wojskowych uda się do Słowenii. Ma to być misja szkoleniowa. Udział w niej weźmie czterech lekarzy wojskowych którzy mają już doświadczenie w walce z koronawirusem. Wcześniej przebywali oni na szkoleniu we włoskiej Lombardii.

Czterech medyków swoim doświadczeniem będzie dzieliło się z lekarzami ze Słowenii. Tak samo będzie z drugą grupą, która udaje się do USA. Grupa 10 osób startuje już w czwartek.

Zobacz też: Jest lek na koronawirusa? Wirusolog ma radę dla kolegów

Koronawirus. USA i Słowenia w dobrych rękach. Polacy mają doświadczenie

Do Stanów Zjednoczonych dostaną się wojskowym Gulfstreamem a z koronawirusem będą walczyć w rejonie Chicago. Obie akcje będzie koordynował Wojskowy Instytut Medyczny. Wcześniej odpowiadał on za akcję we Włoszech.

Pierwsza polska misja medyczna rozpoczęła pracę na początku kwietnia. Grupa 15 medyków poleciała do Lombardii, regionu w północnych Włoszech, który był jednym z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa.

Misja trwała 10 dni, a lekarze wojskowi wrócili do kraju. Celem było nabranie doświadczenia w walce z epidemią. Z racji skali, takie przeżycie było bardzo ważne i wartościowe. Polscy lekarze musieli pracować w skrajnie trudnych warunkach. We włoskich szpitalach brak jest miejsca na nowych zakażonych. Lekarze dowiadywali się też jak i gdzie budować szpitale polowe, jeżeli zaistniałaby taka konieczność.

Wirtualna Polska przeprowadziła dwa wywiady z medykami: przed i po zakończeniu misji. Polecamy oba artykuły.

Zobacz również: Polscy lekarze walczyli we Włoszech z koronawirusem. "To niewidzialny, bardzo niebezpieczny wróg"

Źródło: Radio Zet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (63)