Koronawirus. Polacy o decyzji hierarchów Kościoła w sprawie mszy
Koronawirus zmienił życie w Polsce. W związku z zasadami bezpieczeństwa biskupi zwolnili wiernych z obowiązku osobistego udziału w niedzielnych mszach. Polacy w większości popierają taką decyzję hierarchów Kościoła katolickiego.
16.03.2020 | aktual.: 25.03.2022 13:42
Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że dla 63,4 proc. wiernych dyspensa ws. nabożeństw jest wystarczającą formą zabezpieczenia wiernych. Dla 16,9 proc. ankietowanych działania podejmowane przez Kościół nie są wystarczające.
Niemal co piąty uczestnik badania (19,7 proc.) nie miało w tej sprawie zdania.
Przypomnijmy: ze względu na zagrożenie koronawirusem biskupi zwolnili wiernych z obowiązku osobistego udziału w niedzielnych liturgiach, choć nie zdecydowali się na zamknięcie kościołów. Wiernym zalecono udział w mszach transmitowanych przez media. Jednocześnie - decyzją rządu - w piątek zakazano gromadzenia się większej niż 50 liczby osób w jednym miejscu.
Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce. Relacja na żywo
Jak zauważa rp.pl, niektórzy biskupi (np. gliwicki) odwołali wszystkie nabożeństwa, inni (np. biskup warszawsko-praski) pozwolili na uczestnictwo w mszach tylko osób, które je zamówiły, a jeszcze inni nakazali księżom sprawdzać liczbę osób w kościele.
Koronawirus. Mapa
- Postawa Polaków jest budująca, jesteśmy zdyscyplinowani - podkreślał w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski w programie WP #Newsroom.
Zaznaczył, że mimo przyjętych środków bezpieczeństwa "musimy spodziewać się wzrostu zachorowań w najbliższych dniach". - Jednak za ok. 10 dni powinny pojawiać się pozytywne efekty restrykcji, które wprowadziliśmy - dodał minister.
Sytuację w Polsce i za granicą można na bieżąco śledzić na specjalnie przygotowanej mapie, którą znajdziecie TUTAJ.
Zobacz także
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film