Trwa ładowanie...

Koronawirus. Polacy o decyzji hierarchów Kościoła w sprawie mszy

Koronawirus zmienił życie w Polsce. W związku z zasadami bezpieczeństwa biskupi zwolnili wiernych z obowiązku osobistego udziału w niedzielnych mszach. Polacy w większości popierają taką decyzję hierarchów Kościoła katolickiego.

Share
Koronawirus. Polacy o decyzji hierarchów Kościoła w sprawie mszy
Źródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d1o3jpf

Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że dla 63,4 proc. wiernych dyspensa ws. nabożeństw jest wystarczającą formą zabezpieczenia wiernych. Dla 16,9 proc. ankietowanych działania podejmowane przez Kościół nie są wystarczające.

Niemal co piąty uczestnik badania (19,7 proc.) nie miało w tej sprawie zdania.

Przypomnijmy: ze względu na zagrożenie koronawirusem biskupi zwolnili wiernych z obowiązku osobistego udziału w niedzielnych liturgiach, choć nie zdecydowali się na zamknięcie kościołów. Wiernym zalecono udział w mszach transmitowanych przez media. Jednocześnie - decyzją rządu - w piątek zakazano gromadzenia się większej niż 50 liczby osób w jednym miejscu.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce, a prezydent jeździ po kraju. "Jestem zdziwiony"

Jak zauważa rp.pl, niektórzy biskupi (np. gliwicki) odwołali wszystkie nabożeństwa, inni (np. biskup warszawsko-praski) pozwolili na uczestnictwo w mszach tylko osób, które je zamówiły, a jeszcze inni nakazali księżom sprawdzać liczbę osób w kościele.

Koronawirus. Mapa

- Postawa Polaków jest budująca, jesteśmy zdyscyplinowani - podkreślał w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski w programie WP #Newsroom.

d1o3jpf

Zaznaczył, że mimo przyjętych środków bezpieczeństwa "musimy spodziewać się wzrostu zachorowań w najbliższych dniach". - Jednak za ok. 10 dni powinny pojawiać się pozytywne efekty restrykcji, które wprowadziliśmy - dodał minister.

Sytuację w Polsce i za granicą można na bieżąco śledzić na specjalnie przygotowanej mapie, którą znajdziecie TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d1o3jpf

Podziel się opinią

Share
d1o3jpf
d1o3jpf
Więcej tematów