Trwa ładowanie...
d2ktoqb

Koronawirus. Polacy nie wierzą, że rząd poradzi sobie z wirusem

Aż 53 proc. ankietowanych uważa, że polski rząd nie poradzi sobie z koronawirusem. Chodzi o kwestie organizacyjne. Sondaż wykonała agencja ARC Rynek i Opinia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Ponad połowa Polaków nie wierzy w przygotowanie rządu do działania.
Koronawirus. Ponad połowa Polaków nie wierzy w przygotowanie rządu do działania. (PAP, Fot: Łukasz Gągulski)
d2ktoqb

75 proc. ankietowanych, czyli trzech na czterech Polaków, uważa, że "nasz kraj nie uchroni się od zachorowań na koronawirusa". 41 proc. respondentów twierdzi, że koronawirus pojawi się także w Polsce. Wreszcie, aż 53 proc. uważa, że nasz rząd nie poradzi sobie organizacyjnie z epidemią chińskiego wirusa.

Koronawirus. Polacy nie wierzą w organizację rządu

To dane, na które powołuje się "Rzeczpospolita" w oparciu o najnowszy sondaż przeprowadzony przez agencję ARC Rynek i Opinia

d2ktoqb

Kwestia zbliżającego się do nas koronawirusa odbije się także na naszej gospodarce. Jak podaje sondażowania, uważa tak aż 75 proc. badanych (39 proc. że w stopniu znacznym, 36 proc. że w niewielkim). Jeszcze większy odsetek badanych jest zdania, że chiński koronawirus uderzy w gospodarkę na świecie. Tego zdania jest 87 proc. ankietowanych.

Czytaj też: Koronawirus w Europie. Polak w grupie naukowców, którzy odizolowali włoski szczep wirusa

Zobacz też: Rozmawiali o kandydatach na prezydenta. Doszło do spięcia

Koronawirus. Polacy czekają na działania rządu

Jak podkreśla dr Adam Czarnecki z zarządu ARC Rynek i Opinia, z przeprowadzonego badania wynika, że większe obawy ws. pojawienia się koronawirusa w Polsce mają kobiety oraz osoby po 45. roku życia. - Chociaż większość Polaków deklaruje, że wie, jak się zachować w razie wystąpienia wirusa, to jednak aż 93 proc. badanych uważa, że państwo polskie powinno rozpocząć akcję informacyjną na ten temat - dodaje Czarnecki.

d2ktoqb

W jego opinii, rząd powinien rozpocząć kampanię outdoroową, a także przygotować filmy instruktażowe, mówiące o tym, jak zachować się w sytuacji pojawiania się koronawirusa w naszym kraju i najbliższym otoczeniu.

Czytaj również: Koronawirus w Europie. Nowe informacje ws. nauczycielki z podejrzeniem choroby w Bielsku-Białej

Koronawirus. Polscy przedsiębiorcy na razie bez obaw

Według informacji "Rzeczpospolitej", tylko 5 procent polskich przedsiębiorców twierdzi, że koronawirus jest "realnym zagrożeniem". Powołują się przy tym na badania Grupy Progres. - Przedsiębiorcy dopuszczają kilka scenariuszy. Niestety, każdy z nich odczują zatrudnieni - mówi Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.

d2ktoqb

Jak dodaje, prawdopodobna jest tu redukcja zatrudnień, która dotknie pracowników tymczasowych, a także nagła redukcja nadgodzin.

Koronawirus. Śmiertelny bilans

W wyniku zarażenia koronawirusem na świecie zmarło już 2858 osób. Obecność wirusa w organizmie stwierdzono u ponad 83 tysięcy pacjentów. Sytuację na bieżąco można śledzić na specjalnie stworzonej mapie, którą znajdziecie TUTAJ.

Znacznie pogarsza się także sytuacja w Europie. Przypadki koronawirusa stwierdzono już m.in. na Litwie, Białorusi oraz w Niderlandach. W czwartek informowaliśmy także o pierwszym przypadku koronawirusa w Irlandii Północnej.

d2ktoqb

Zobacz też: Koronawirus na Litwie, w Białorusi, Nigerii i Nowej Zelandii. Pierwsze potwierdzone przypadki

Źródło: "Rzeczpospolita" / PAP

Czytaj także: Koronawirus w Polsce? Szpital w Wielkopolsce zamknięty dla odwiedzających

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d2ktoqb

Podziel się opinią

Share

d2ktoqb

d2ktoqb
Więcej tematów