Koronawirus. Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. gospodarki UE, uderza też w Polskę
Unia Europejska zmaga się z epidemią koronawirusa. Nierówna walka dotyczy nie tylko zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, ale też ratowania gospodarki i miejsc pracy. Teraz Parlament Europejski przyjął specjalną rezolucję, która ma w tym pomóc. W jej tekście wspomniano też o Polsce.
To było kolejne zdalne głosowanie i posiedzenie Parlamentu Europejskiego. W trakcie piątkowych obrad, PE przyjął specjalną rezolucję, która dotyczy skoordynowanych działań UE na rzecz zwalczania pandemii koronawirusa i jej skutków.
Koronawirus. Pakiet pomocowy. Parlament Europejski przyjął rezolucję. Krytykuje Polskę
Co ciekawe, w samej rezolucji znalazły się także słowa krytyki, skierowane pod adresem polskiego rządu ws. wyborów prezydenckich, ogłoszonych na dzień 10 maja. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez biuro prasowe Parlamentu Europejskiego: "Decyzja polskiego rządu o zmianie kodeksu wyborczego jest niezgodna z prawem, a wybory prezydenckie w środku pandemii są całkowicie niezgodne z wartościami UE".
Eurodeputowani wzywają przy tym Komisję Europejską do wnikliwego sprawdzenia, czy podjęte przez rząd środki są zgodne z prawem UE. W przypadku, gdyby działania naszego rządu okazały się niezgodne z duchem Traktatów Europejskich, Parlament Europejską będzie domagał się nałożenia na Polskę sankcji.
Koronawirus. Pakiet pomocowy. Parlament Europejski i rezolucja ws. pomocy gospodarczej
Głównym problemem, poruszonym w tekście rezolucji, są jednak kwestie gospodarcze i społeczne. PE chce przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa. Eurodeputowani wzywają do tego, czego brakuje od pojawienia się wirusa w Europie: solidarności w działaniach.
Europarlamentarzyści zwrócili się o pomoc do Komisji Europejskiej. Domagają się stworzenia i uruchomienia specjalnego pakietu inwestycyjnego i naprawczego dla gospodarki europejskiej. Pakiet miałby zostać uruchomiony już po kryzysie, wywołanym epidemią koronawirusa. Pieniądze miałyby pochodzić ze zwiększonego budżetu długoterminowego.
Poza budżetem, środki pochodziłyby także z istniejących funduszy UE, instrumentów finansowych oraz obligacji naprawczych gwarantowanych z budżetu UE.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Czytaj też: Skandal z nakazami pracy w DPS. Jest wniosek o odwołanie wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła
Parlament Europejski zatwierdził także pakiet pomocowy w wysokości 3,08 mld euro dla służby zdrowia w całej Unii Europejskiej. Pieniądze z pakietu zostaną przeznaczone na zakup środków medycznych. Chodzi m.in. o maseczki ochronne, respiratory, budowę szpitali polowych. Z pieniędzy zostaną też opłacone pensje medyków oddelegowanych do innych krajów.
Pakiet pomocowy zostanie przekazany za pomocą dwóch mechanizmów. Pierwszy dotyczy wsparcia w przypadku pojawienia się sytuacji nadzwyczajnych (2,7 mld euro), z kolei drugi to mechanizm ochrony ludności rescEU, (380 mln euro).
Źródło: europarl.europa.eu
Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film