Koronawirus. Naukowcy zidentyfikowali sześć "typów" COVID-19
Naukowcy z londyńskiego King’s College przeanalizowali dane z aplikacji COVID Symptom Study. Na tej podstawie udało im się wyróżnić sześć różnych "typów" koronawirusa, z których każdy wyróżnia określony zestaw objawów.
06.10.2020 11:26
Zespół badaczy odkrył, że każdy zidentyfikowany "typ" koronawirusa różni się od siebie stopniem nasilenia choroby i występowaniem potrzeby wspomagania oddychania. Odkrycie naukowców z Wielkiej Brytanii może pomóc lekarzom w szybkim wyodrębnieniu osób najbardziej zagrożonych ciężkim przebiegiem infekcji, które prawdopodobnie trzeba będzie hospitalizować. To może okazać się szczególnie przydatne podczas drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2.
Koronawirus. Jakie objawy przy wystąpieniu zakażenia?
Trzy kluczowe objawy COVID-19 to ciągły kaszel, gorączka i utrata smaku lub węchu. W zależności od osoby innymi objawami mogą być: ból głowy lub mięśni, zmęczenie, biegunka, utrata apetytu czy duszności. Przeanalizowano dane około 1 600 zakażonych z Wielkiej Brytanii i USA. Na tej podstawie udało się wyodrębnić sześć "typów" koronawirusa.
- Grypopodobny bez gorączki. Objawy: ból głowy, gardła czy w klatce piersiowej, utrata węchu, bóle mięśni i kaszel. Charakterystyczny jest brak gorączki.
- Grypopodobny z gorączką. Objawy: ból głowy i gardła, utrata węchu oraz apetytu, kaszel, chrypka, gorączka.
- Żołądkowo-jelitowy. Objawy: ból głowy, gardła i w klatce piersiowej, utrata węchu oraz apetytu, biegunka. Charakterystyczny jest brak kaszlu.
- Ciężki przebieg, poziom pierwszy. Objawy: ból głowy i w klatce piersiowej, zmęczenie, utratą węchu, kaszel, gorączka, chrypka.
- Ciężki przebieg, poziom drugi. Objawy: ból głowy, gardła, mięśni i w klatce piersiowej, utrata węchu oraz apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, zmęczenie.
- Ciężki przebieg, poziom trzeci. Objawy: ból głowy, gardła, brzucha i w klatce piersiowej, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, zmęczenie, bóle mięśni, duszność, biegunka.
Przeczytaj: Koronawirus. Powstał lek neutralizujący SARS-CoV-2. Będzie przełom?
Koronawirus. Którzy pacjenci trafiają do szpitala?
Naukowcy odkryli, że w pierwszym przypadku istnieje 16 proc. ryzyko, że osoba zakażona trafi do szpitala. W ostatnim "typie" szansa wzrasta do niemal 50 proc. Sprawa wygląda podobnie jeśli chodzi o wspomaganie oddychania. W pierwszym przypadku prawdopodobieństwo wynosi jedynie 1,5 proc. W "typie" szóstym ryzyko wzrasta do 19,8 proc. Trzy ostatnie "typy" objawów występowały częściej u osób starszych, którym brakowało odporności oraz miały nadwagę i schorzenia współistniejące, takie jak cukrzyca czy choroby płuc.
Badacze opracowali model, który potrafi przewidzieć ryzyko konieczności hospitalizacji i wspomagania oddychania po pięciu dniach od wystąpienia objawów. Osoby, które tego wymagają, do szpitala trafiają zazwyczaj po 13 dniach, więc lekarze dostaną dodatkowe osiem dni, aby do tego nie dopuścić.
Przeczytaj również: Koronawirus w Polsce. Brakuje remdesiviru dla chorych na COVID-19. Pacjentów jest coraz więcej
Zobacz także
Źródło: kcl.ac.uk