Koronawirus. Powstał lek neutralizujący SARS-CoV-2. Będzie przełom?
Naukowcy z Pittsburgha odkryli lek neutralizujący koronawirusa. - Niewielkie przeciwciało może okazać się ogromny przełomem - zapewniają. Lek ten roboczo nazywany został AB-8.
Naukowcy z UPMC wyizolowali konkretny typ przeciwciał, który blokuje wirusa SARS-CoV-2. Jak dotąd jest to najmniejsza cząsteczka całkowicie neutralizująca wirusa wywołującego COVID-19.
Przeciwciała, które powstrzymują COVID-19 działają dzięki przyłączaniu się i blokowaniu tzw. białka kolca. Koronawirus używa go, aby przyczepić się do konkretnych receptorów w ludzkich komórkach.
Jak informuje portal pittsburgh.cbslocal.com, przeciwciało to jest 10 razy mniejsze od pełnowymiarowego i zostało użyte do stworzenia leku, które roboczo nazwane jest jako AB-8. Lek ten może być stosowany jako środek terapeutyczny, a także zapobiegawczy przeciwko SARS-CoV-2.
Naukowcy zapowiedzieli jednocześnie, że AB-8 jest "wysoce skutecznym” lekiem w zapobieganiu i leczeniu infekcji SARS-CoV-2 u myszy i chomików, które na zakażenie reagują bardzo podobnie jak ludzie. Wszystko wskazuje na to, iż lek będzie bezpieczny i nie wywoła negatywnych skutków ubocznych. Testy na ludziach mają rozpocząć się w 2021 roku.
Dr. John Mellors wyjaśnił, że AB-8 w przeciwieństwie do szczepionki nie zawiera szeregu przeciwciał. W związku z tym nie wywołuje skutków ubocznych. - Kiedy podajemy szczepionkę, indukujemy wiele różnych przeciwciał o różnej sile. Tutaj, z tym przeciwciałem, dajemy jednolitą, silną biomolekułę, której jedyną funkcją jest blokowanie wirusa - podkreślił specjalista.
Mellors podkreślił, że na ten moment jest za wcześnie, aby mówić o cenie leku, zaznaczając jednocześnie, że koszt produkcji przeciwciał w ostatnim czasie gwałtownie spada.
Źródło: pittsburgh.cbslocal.com