Koronawirus. Lek na już blisko. Made in Wrocław
W ciągu 2 miesięcy powinny być gotowe na świecie 3 szczepionki, nie powodujące skutków ubocznych. Od około marca sytuacja powinna się luzować. Wychodzenie z problemu zacznie się najwcześniej pod koniec 2021 roku - powiedział podczas rozpoczętej we wtorek konferencji i targów innowacji Made in Wroclaw profesor Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.
Uczony od dawna intensywnie pracuje nad enzymem, którego działanie może być kluczowe dla walki z COVID-19. Jego metodą jest zbadanie proteazy i opracowanie związków selektywnie hamujących jej działanie.
Badania zespołu z Politechniki Wrocławskiej prowadzone są przy współpracy z kilkoma grupami naukowców z USA. Badacze swoje odkrycia traktują jako dobro wspólne, dzielą się wiedzą - wszystkie opracowania są dostępne za darmo w sieci.
Ich projekt określony jest jako podstawa dla leku COVID-19. Działania naukowców polegają nie tylko na wykryciu słabych punktów obecnie aktywnego wirusa. Porównując enzymy wirusów, które niosły szkodę w 2003 roku (SARS), badacze zauważyli, że są one identyczne.
Koronawirus. Lek na już blisko. Made in Wrocław
Naukowcy już znaleźli substancję, która całkowicie hamuje działanie jednego z enzymów koronawirusa, co - jak napisało prestiżowe pismo "Science Advances”, może już być podstawą do dopracowania leku na koronawirusa.
Profesor Marcin Drąg nie zaczął badań nad koronawirusem wraz z początkiem jego światowej pandemicznej kariery. Dawno już stwierdził, że warto zastanowić się nad nieprzewidywalną regularnością pojawiania się wirusów tego typu na świecie.
To, że enzymy wielu z nich są podobne, to dobra wiadomość: oznacza to, że lekarstwo na koronawirusa znanego nam już bardzo dobrze, może okazać się skuteczne także na kolejne jego odmiany.