Trwa ładowanie...
dthvu9p

Koronawirus. Jarosław Pinkas o prognozach służb. "Subtelny spadek i znów wzrost"

Koronawirus w Polsce. Przez dwa najbliższe tygodnie nie powinniśmy spodziewać się spadku liczby nowych zakażeń - wynika ze słów prof. Jarosława Pinkasa. Główny Inspektor Sanitarny zapowiada później "subtelny spadek", ale też nową falę wzrostu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Pinkas, GIS
Jarosław Pinkas, GIS (Agencja Gazeta)
dthvu9p

- Sądzimy, że do 15 października będziemy mieli podobną liczbę przypadków - stwierdził Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, pytany na antenie RMF FM o wzrost stwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce w ostatnich dniach.

- Później spodziewamy się spadku, ale subtelnego - mówił, zaznaczając, że po tym okresie niewielkiego spadku, eksperci spodziewają się nowego wzrostu.

Prof. Pinkas wyjaśniał, że prognozy służb sanitarnych oparte są na przewidywaniu zachowań Polaków, dzięki wielu danym. - Sprawdzalność wynosi ok. 99 proc. - mówił.

dthvu9p

Zobacz też: Obowiązek noszenia maseczek. Prof. Krzysztof Simon: świetny pomysł

- Testujemy tych, którzy mają objawy i to jest racjonalne. Tak zakłada nasza strategia, podobna do tych z innych państw - powiedział także w wywiadzie z RMF FM Główny Inspektor Sanitarny.

Przekonywał, że system wykonywania testów jest dobrze zorganizowany.

dthvu9p

- Obserwujemy dane i podejmujemy decyzje zależnie od sytuacji, także w całej Europie - odpowiedział Pinkas pytany o konieczność zamykania szkół w początkowym okresie pandemii. - Wtedy mieliśmy przyrost. Na tamten czas to były działania dobre - dodał.

Koronawirus. Co ze szkołami wyższymi?

Podkreślał również, że dzieci i młodzież potrzebują wzajemnych kontaktów do prawidłowego rozwoju. - Szkoły nie przynoszą nam teraz dużego zagrożenia - stwierdził gość Roberta Mazurka.

Odnosząc się do pozostających wciąż w trybie nauki zdalnej szkół wyższych, Jarosław Pinkas stwierdził, że nie wyobraża sobie, aby studenci nie uczestniczyli w ćwiczeniach stacjonarnych.

dthvu9p

Przekonywał również, że służby sanitarne i resort zdrowia zabezpieczyły szczepionki na grypę sezonową dla osób najbardziej zagrożonych, przede wszystkim starszych.

Koronawirus. Nowe obostrzenia

We wtorek resort zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach - m.in. chodzi o maseczki, które będą obowiązkowe w żółtych i czerwonych strefach, gdzie zakażeń jest najwięcej. Wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z Wirtualną Polską mówi, co musi się wydarzyć, by obostrzenia przyniosły skutek.

- Zakażenia SARS-CoV-2 na świeżym powietrzu nie stanowią tak dużego zagrożenia, jak te w pomieszczeniach zamkniętych. Znacznie ważniejsze będzie kontrolowanie i sankcjonowanie osób, które tych maseczek nie chcą nosić - zauważył nasz rozmówca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dthvu9p

Podziel się opinią

Share
dthvu9p
dthvu9p
Więcej tematów