Koronawirus. Jaka jest skuteczność szczepionek wobec wariantu Delta? Znamy najnowsze dane
Dr Grzegorz Cessak, szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przedstawił na Twitterze najnowsze badania nad skutecznością szczepionek przeciwko COVID-19. Chodzi przede wszystkim o preparaty firmy Pfizer i AstraZeneca.
30.06.2021 15:00
Świat coraz bardziej zaczyna odczuwać skutki szczególnie groźnej mutacji koronawirusa. Delta jest wyjątkowo zaraźliwa i jeszcze bardziej groźna dla życia niż wcześniejsze szczepy.
Szacuje się, że wariant indyjski jest o 64 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa (znany wcześniej jako brytyjski), co potwierdzają doświadczenia innych państw, m.in. Wielkiej Brytanii, gdzie w ciągu kilku miesięcy wyparł inne warianty SARS-CoV-2.
Zobacz także: Afera po słowach dr Katarzyny Ratkowskiej. Prof. Wojciech Maksymowicz zrównał ją z ziemią
Koronawirus. Jaka jest skuteczność szczepionek wobec Delty?
W tym kontekście pojawiają się pytania, na ile obecne szczepionki chronią przed tym szczególnie niebezpiecznym wariantem?
Wyjaśniają to wyniki badań, które zostały opublikowane w prestiżowym piśmie medycznym "The Lancet". W skrócie przedstawił je na Twitterze Dr Grzegorz Cessak.
"Szczepionka AstraZeneca ma zmniejszoną skuteczność (choć wciąż zadowalającą) po dwóch dawkach wobec wariantu Delta (ok. 60 proc.) w porównaniu ze szczepionką Pfizer po dwóch dawkach (79 proc.) - wskazał w swoim wpisie.
Szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformował również, że badanie wskazuje na możliwość podania dawki przypominającej.
Wcześniejsze rozbieżności
Autorzy artykułu przypominają, że różnice w skuteczności obu szczepionek były także w przypadku wcześniejszych mutacji SARS-CoV-2 na korzyść preparatu Pfizera, chociaż w tamtych przypadkach były to mniejsze dysproporcje.
Eksperci zaznaczają przy tym też, że wyniku badań oparto na danych statystycznych, a każdy człowiek ma inną liczbę przeciwciał wytworzonych po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki. To może wywołać więc zupełnie różne reakcje na zakażenie szczepem Delta.
Zobacz także: Rząd rozważa wprowadzenie odpłatności za szczepionki