PolskaRząd rozważa wprowadzenie odpłatności za szczepionki

Rząd rozważa wprowadzenie odpłatności za szczepionki

Wprowadzenie odpłatności za szczepienie przeciwko koronawirusowi jest możliwe. Rząd rozważa nowy pomysł. Szczepionki byłyby refundowane dla seniorów, a nowe zasady miałby wejść w życie jesienią

Odpłatność za szczepionki miałby wejść w życie jesienią
Odpłatność za szczepionki miałby wejść w życie jesienią
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Adobe

- Rozmawiamy na temat ewentualności wprowadzenia odpłatności za szczepienia na zasadzie systemu refundacyjnego - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Rozważamy wprowadzenie go od 1 października. W grupie objętej refundacją na pewno byliby seniorzy - podkreślił.

Wcześniej na antenie RMF FM prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze przekazała, że "rozważany jest pomysł, żeby wprowadzić odpłatność za usługę szczepienia przeciwko koronawirusowi".

- Jest rozważany pomysł na pewno nieodpłatnych szczepionek, bo to ustalenia unijne, ale można na pewno płacić za wizytę lekarską lub za usługę. Taki pomysł jest rozważany - przekazała profesor. - Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić - dodała.

Trzecia dawka szczepionki w Polsce?

Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski wypowiedział się także na temat przyjmowania trzeciej dawki szczepionki. Jak zaznaczył, jest to cały czas przedmiotem badań klinicznych.

- W miarę obserwowania ich wyników będziemy podejmowali decyzję - oświadczył.

Ministerstwo Zdrowia: Jest kompromis z lekarzami

Minister mówił także na konferencji o Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

- Osiągnęliśmy kompromis, porozumienie z lekarzami rodzinnymi. Umowy zostaną przedłużone na 18 miesięcy. Oznacza to zapewnienie stabilności opieki medycznej na podstawowym poziomie - powiedział Niedzielski.

Szykuje się reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Ponadto minister zapowiedział, że zostanie powołany zespół, który przygotuje fundamentalną reformę Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Będą trzy wytyczne: zmiana systemu finansowania; zwiększenie możliwości prowadzenia badań na poziomie POZ; wprowadzenie na większą skalę wskaźników, np. dot. wyszczepienia, po przekroczeniu których POZ będzie dostawał premie.

- Celem jest, by pacjent był w jak największym stopniu zaopiekowany na poziomie POZ - podkreślił szef resortu zdrowia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1252)