Trwa ładowanie...
dtglsjo

Koronawirus i Wielkanoc. Burmistrz Stąporkowa i ksiądz w Wielkopolski mają pomysł na święcenie koszyczków

Przez koronawirusa Wielkanoc nie będzie wyglądała tak jak zawsze. Nie wszyscy jednak chcą zrezygnować ze święcenia pokarmów. Ksiądz z Wielkopolski wybrał kabriolet, którym zamierza jeździć do mieszkańców, i świecić koszyczki bez opuszczania auta. Na ten pomysł wpadła też burmistrz Stąporkowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie ilustracyjne/Są pomysły na świecenie pokarmów w czasach epidemii koronawirusa
Zdjęcie ilustracyjne/Są pomysły na świecenie pokarmów w czasach epidemii koronawirusa (East News, Fot: Marek Maliszewski/REPORTER)
dtglsjo

Nie wyobraża sobie Świąt Wielkiej Nocy bez poświęcenia koszyczków z pokarmami. Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa w województwie świętokrzyskim, nie chce rezygnować z tradycji mimo epidemii koronawirusa. Na Facebooku podzieliła się nietypowym pomysłem.

Zaproponowała, by przedstawiciel każdego domu stanął z koszyczkiem na balkonie lub w oknie. Pokarmy poświęcić miałby ksiądz z okna samochodu. Łukomska jest przekonana, że jeśli zgodzą się na to władze, to na pewno również duchowni.

"Nie pozwólmy, by nie spotkać się w Wielką Sobotę z Panem Bogiem. To byłaby moja największa porażka. Jeżeli my nie możemy pójść do Niego, to zróbmy wszystko, żeby On mógł przyjść do Nas" - napisała.

Zobacz też: Polski Kościół w obliczu pandemii. O. Gużyński dostrzega przykłady "przerostu pobożności"

Wielkanoc podczas pandemii koronawirusa. Ksiądz będzie święcił pokarmy z kabrioletu

Święcić pokarmy z samochodu bez dachu planuje ks. Piotr Górski z Sanktuarium Maryjnego w Tursku w województwie wielkopolskim. W mediach społecznościowych napisał: "gdyby ktoś miał cabrioleta pożyczyć na poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę, byłby wdzięczny". Zareagowało pięciu parafian.

dtglsjo

Przeczytaj również: Co z odwiedzinami w Wielkanoc? Minister Zdrowia zabrał głos w sprawie zakazu poruszania się

Jak powiedział ksiądz, wybrał największy, niebieski samochód. - Święcenie palm czy pokarmów to nie jest dogmat wiary, który musi być, ale jest to jakoś zakorzenione w naszej tradycji - zwrócił uwagę duchowny.

Wcześniej ksiądz planował czekać na parafian ze święconkami przed plebanią, później zaproponowano mu, by poruszał się bryczką. Ostatecznie jednak postawił na kabriolet.

dtglsjo

Przypomnijmy, że decyzją Konferencji Episkopatu Polski 11 kwietnia, w Wielką Sobotę w parafiach nie będą odbywały się tradycyjne święcenia pokarmów. Wierni mają sami pobłogosławić posiłki przed niedzielnym śniadaniem wielkanocnym.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtglsjo

Podziel się opinią

Share

dtglsjo

dtglsjo
Więcej tematów