Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Wielkanoc 2020. Kościół zapowiada duże zmiany

Koronawirus w Polsce. Wielkanoc w tym roku będzie wyglądała zupełnie inaczej. Prezydium Episkopatu Polski ze względu na stan epidemii wydało wskazania dotyczące świąt.

Koronawirus w Polsce. Wielkanoc 2020. Kościół zapowiada duże zmianyŹródło: East News
d1olbr1
d1olbr1

Koronawirus w Polsce powoduje, że najbliższe święta będą musiały wyglądać zupełnie inaczej. Prezydium Episkopatu Polski wydało zalecenia dla biskupów.

"Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez szerszego udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej. Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Kościoła w Polsce, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski proponuje Biskupom Diecezjalnym wskazania odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach" - czytamy w dokumencie.

Szczególne wskazania dotyczą Wielkanocy. W Wielki Czwartek zalecone zostało zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. W dokumencie wskazano też na opuszczenie obrzędu umywania nóg. Przypomniano, że biskup może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych, a w razie konieczności nawet w godzinach rannych.

Kościoły nie będą zamknięte. Biskupi podkreślili jednak, że nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek może być okazją dla wiernych do przeżywania, ale w odpowiednio małej grupie. Z kolei w Wielką Sobotę zachęcili do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

d1olbr1

Biskupi nie zalecają także organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym zgodnie z Księgą "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350”.

Biskupi przypomnieli o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych w kościołach.

Koronawirus w Polsce. Rozporządzenie Prymasa Polski

Wcześniej Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie, dotyczące m.in. sprawowania sakramentu pokuty, pogrzebów, odwiedzin u chorych. Jak czytamy na stronie niedziela.pl, nakazy podzielono na te, dotyczące zakrystii, Mszy Świętej, sakrament pokuty, odwiedzin chorych, pogrzebów oraz sakramentu chrztu i małżeństwa.

d1olbr1

W dokumencie zaznaczono między innymi, że "mycie rąk obowiązuje wszystkich posługujących", "jeśli w zakrystii nie ma kranu z bieżącą wodą, należy przygotować swego rodzaju lawaterz – miska, termos z ciepłą wodą, papierowy ręcznik, mydło", "w zakrystiach nie wolno używać zwykłych ręczników".

Czytamy również, że "należy zachować zarządzenia władz państwowych dotyczące liczby uczestników zgromadzenia" oraz zabezpieczyć kratki konfesjonałów folią.

Jednocześnie, gdy chory wyraża pragnienie przyjęcia księdza, ten nie może odmówić, chyba że stan zdrowia duszpasterza miałby zaszkodzić choremu.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1olbr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1olbr1
Więcej tematów