Trwa ładowanie...

Koronawirus i majówka w maseczkach. Policja o kontrolach podczas weekendu

Koronawirus sprawił, że w tym roku majówka jest inna niż każda do tej pory. - Zdecydowana większość z nas pamięta o nakazie zakrywania twarzy - mówi insp. Mariusz Ciarka. Rzecznik prasowy KGP wyjaśnia, że w długi weekend służbę pełni ok. 25 tys. mundurowych.

Koronawirus i majówka w maseczkach. Policja o kontrolach podczas weekendu
d1zuqye
d1zuqye

Ostatniej doby policja skontrolowała ponad 3 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a od początku obowiązywania ograniczeń jest to już ponad 173 tys. autobusów oraz tramwajów - podaje PAP w serwisie poświęconym koronawirusowi SARS-CoV-2. - Kierowcy skutecznie egzekwują przepisy - poinformował w rozmowie z agencją insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Wyjaśnił, że ostatniej doby mundurowi sprawdzili prawie 84 tys. osób poddanych kwarantannie. - W 212 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział insp. Ciarka.

Koronawirus i majówka w maseczkach. Policja o kontrolach podczas weekendu

Rzecznik dodał, że funkcjonariusze zwracają uwagę na sugerowane odstępy między osobami, zakaz grupowania się oraz obowiązek zakrywania ust i nosa.

Jego zdaniem "zdecydowana większość" z Polaków o tym ostatnim nakazie pamięta. Nie wyjaśnił jednak, czy i ile osób ukarano z powodu braku maseczki w miejscach publicznych.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Co z paleniem i całowaniem?

- Nie chcemy mieć powodów do karania, ale nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych - podkreślił rzecznik KGP, apelując o "rozsądek i odpowiedzialność"

d1zuqye

Dodał, że policjanci w całej Polsce uczestniczą w akcjach rozdawania maseczek i wtedy starają się najpierw przypominać o obowiązku zakrywania twarzy.

Koronawirus w Polsce. 160 policjantów zakażonych

Insp. Ciarka poinformował również, że codziennie w działaniach prewencyjnych, "aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami" zaangażowanych jest do 25 tys. funkcjonariuszy. Oprócz policjatów to także strażnicy miejscy i żołnierze - przede wszystkim z Żandarmerii Wojskowej i WOT.

Rzecznik KGP przekazał, że koronawirusem zakażonych jest 160 policjantów, a od początku działań związanych z epidemią na kwarantannie było lub jest 2570 policjantów.

O 318 nowych przypadkach potwierdzenia zakażenia koronawirusem oraz o 15 następnych zmarłych z powodu COVID-19 poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Z danych resortu wynika, że w sumie zakażenie stwierdzono u 13 tys. 693 osób. 678 zmarło.

d1zuqye

Długi weekend w Zakopanem. Turyści przyjechali

Tymczasem mimo obostrzeń Polacy starają się w majówkę wypocząć. Mimo zamkniętych hoteli i pensjonatów do Zakopanego w długi weekend przyjechali turyści.

Na popularnym parkingu pod skocznią naliczono 500 samochodów. Gdzie mieszkają ci turyści? Typowe tłumaczenie brzmi: "ja tutaj mam swoje mieszkanie".

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
d1zuqye

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zuqye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zuqye
Więcej tematów