PolskaGodzina policyjna dla niezaszczepionych? "Nie można dawać szansy na zarażanie". Kontrowersyjny pomysł profesora

Godzina policyjna dla niezaszczepionych? "Nie można dawać szansy na zarażanie". Kontrowersyjny pomysł profesora

Koronawirus w Polsce wciąż nie odpuszcza. Od końca grudnia trwają szczepienia na COVID-19. Nie wszyscy jednak chcą przyjąć środek na koronawirusa. Profesor Miłosz Parczewski proponuje wprowadzenie godziny policyjnej oraz zakaz przemieszczania się dla osób niezaszczepionych.

Koronawirus w Polsce. Pomysł prof. Miłosza Parczewskiego
Koronawirus w Polsce. Pomysł prof. Miłosza Parczewskiego
Źródło zdjęć: © PAP
Sylwia Bagińska

Prof. Miłosz Parczewski to główny lekarz ds. COVID-19 w województwie zachodniopomorskim i jeden z doradców premiera ds. pandemii. Medyk zaproponował na antenie Radia ZET ograniczenia dla osób, które nie przyjęły szczepionki na COVID-19.

- Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych - wyjaśnił profesor. Parczewski dodał, że nikomu nie można zmusić - ani siłą, czy też przepisami - do tego, aby zaszczepił się przeciwko COVID-19. Dodał jednak, że można sprawić, aby taka osoba sama zadecydowała o szczepieniu - przekazało Radio ZET.

Lekarz wskazał rozwiązania. Zaproponował zakaz przemieszczania się między województwami dla osób niezaszczepionych lub wprowadzenie godziny policyjnej.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia na COVID-19

Pierwsze szczepienia na COVID-19 w Polsce rozpoczęły się pod koniec grudnia 2020 roku. W naszym kraju chętnym podawane są dawki od czterech koncernów. Są to: Pfizer, Moderna, AstaZeneca oraz Johnson&Johnson. Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.

W niedzielę ruszyła rejestracja na szczepienia dla roczniczków 2000-2003. Zaszczepić mogą się już wszystkie osoby, które do 9 maja ukończyły 18 lat.

"Dla osób, które 18. urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane w dniu ukończenia pełnoletności" - czytamy w komunikacie rządowym.

Co więcej, w środę Adam Niedzielski razem z Mateuszem Morawieckim przekazali, że szczepionki na COVID-19 będą dostępne także dla nastolatków. Preparat na koronawirusa będą mogli przyjąć 16- i 17-latkowie. W piątek 14 maja rząd ma przedstawić szczegóły dotyczące szczepień wśród młodzieży.

Szczepienia na COVID. Jak się zapisać?

Jest kilka sposobów na to, aby zapisać się na szczepienia przeciwko COVID-19. Możesz:

  • Zadzwonić na bezpłatną i całodobową infolinię pod numerem 989.
  • Zarejestrować się przez e-Rejestrację, która dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.
  • Skontaktować się z wybranym przez ciebie punktem szczepień.
  • Wysłać SMS o treści: SzczepimySie na numer 880 333 333.

Z danych opublikowanych w czwartek 13 maja wynika, że do tej pory w Polsce wykonano 14 705 512 szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszą dawkę przyjęło już 10 864 425 osób. Natomiast w pełni zaszczepionych jest 4 030 995 osób (przyjęte dwie dawki lub szczepienie preparatem (J&J).

Źródło: Radio Zet, Wiadomości WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
szczepienie koronawiruskoronawirusCovid-19
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2165)