Koronawirus. GIS: 196 zakażeń wariantem Delta
Liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa w Polsce rośnie. - Dotychczas w Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostało zarejestrowanych 196 przypadków tej mutacji - poinformował szef GIS. Krzysztof Saczka dodał, że Delta odpowiada za blisko połowę wszystkich zakażeń.
21.07.2021 16:59
Podczas konferencji prasowej Krzyszof Saczka przekazał najnowsze dane epidemiczne. - Do tej pory, przez ostatnich kilka tygodni, mieliśmy sytuację w miarę spokojną, stabilną. Niemniej w ostatnich dniach obserwujemy już wzrost zakażeń - poinformował główny inspektor sanitarny.
Urzędnik zwrócił uwagę - podobnie jak w niedawnym wpisie minister zdrowia Adam Niedzielski - że współczynnik reprodukcji koronawirusa (R) przekroczył liczbę 1. Jednocześnie w Polsce za coraz większą liczbę zakażeń odpowiada mutacja Delta. - Do dnia dzisiejszego w Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostało zarejestrowanych 196 przypadków tej mutacji. I szacujemy, że w tej chwili ta mutacja sięga około 45-46 proc. wszystkich przypadków zakażeń w Polsce - doprecyzował Saczka.
Główny inspektor sanitarny zwracał uwagę, że utrzymywanie reżimu sanitarnego i właśnie szczepienia mogą zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Podczas konferencji prasowej apelował o przyjmowanie preparatów przeciwko COVID-19.
Zobacz też: Szczepienia w szkołach. "Przymusu nie ma i nie może być"
Wariant Delta. Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych?
- Jest to w tej chwili najlepszy okres do szczepienia, dlatego że poziom zakażeń jest stosunkowo niski, co też pozwala dać ten okres czasu na uzyskanie odpowiedniej odporności po szczepieniu - mówił Krzysztof Saczka.
Według ekspertów coraz bardziej zaraźliwy wariant Delta koronawirusa już za niespełna miesiąc może zdominować większość przypadków zachorowań na COVID-19. Już teraz notowany jest wzrost zakażeń w części Europy Zachodniej oraz Wielkiej Brytanii. Kolejne kraje unijne - w obawie przed wzrostami zakażeń - debatują nad wprowadzeniem obowiązku szczepień. We Francji i Grecji osoby niezaszczepione podlegają szeregom obostrzeń. Czy Polska pójdzie tym śladem?
- Obecnie toczy się dyskusja społeczna, jaki powinien być zastosowany reżim sanitarno-epidemiologiczny, jakie powinny zostać wdrożone działania. Natomiast w tej chwili jeszcze sytuacja jest na tyle stabilna, że prowadzone są działania zachęcające jednak takie osoby do tego, żeby podjęły tę słuszną decyzję o zaszczepieniu się - mówił w Olsztynie Saczka.