Czwarta fala i powrót do lockdownu? Rzecznik rządu rozwiewa wątpliwości
Rozprzestrzeniający się w Europie wariant delta koronawirusa zaczyna być coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Czy na jesieni szykuje się powrót do lockdownu? Rząd nie wyklucza żadnego scenariusza.
20.07.2021 09:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według ekspertów coraz bardziej zaraźliwy wariant delta koronawirusa już za niespełna miesiąc może zdominować większość przypadków zachorowań na COVID-19. Już teraz notowany jest wzrost zakażeń w części Europy Zachodniej oraz Wielkiej Brytanii. Kolejne kraje unijne debatują nad wprowadzeniem obowiązku szczepień, we Francji i Grecji osoby niezaszczepione podlegają szeregom obostrzeń. A co z Polską?
- Jeżeli chodzi o przymus szczepień, my chcemy pokazywać zalety związane z zaszczepieniem się. Alternatywa jest prosta i chciałbym, żeby ona też wybrzmiała. Jeżeli odpowiednia liczba osób w kraju się nie zaszczepi, co doprowadzi w praktyce do czwartej fali koronawirusa, to faktycznie w Polsce możliwe jest przywrócenie daleko idących obostrzeń w poszczególnych sferach życia społecznego i gospodarczego - powiedział na antenie radiowej Jedynki rzecznik rządu.
Piotr Mueller nie chciał udzielać jednoznacznej odpowiedzi kiedy oraz w jakiej formie nowe obostrzenia miałyby być wprowadzone. Obecnie Rada Ministrów bacznie śledzi najnowsze dane epidemiczne oraz sytuację covidową w Europie. Przed pogorszeniem się sytuacji zdrowotnej ostrzega minister zdrowia.
Koronawirus. Rośnie współczynnik R
"Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13 procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość 1" - napisał w mediach społecznościowych Adam Niedzielski.
Podczas wywiadu rzecznik rządu ujawnił plan procedowania ustaw związanych z Polskim Ładem. - Przed nami głównie projekty związane z ułatwieniem budowy domów do 70m2, zniesienie wkładu własnego dla części osób przy zakupie własnego mieszkania czy pakiet podatkowy, który jest też bardzo ważnym elementem. I oczywiście inne projekty jak pakiet rolny, chociażby w handlu detalicznym zmiany pozytywne czy w dopłatach do paliwa rolniczego - wyliczał Piotr Mueller. Projekt są już wpisane na wykaz prac legislacyjnych rządu.