Trwa ładowanie...

Koronawirus Czechy. Rząd luzuje obostrzenia

Rząd Czech zdecydował o częściowym poluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Od poniedziałku o dwie godziny skrócony zostanie zakaz opuszczania domu nocą, zmieni się też limit uczestników ślubów i pogrzebów. Dozwolone zostaną też spotkania ze znajomymi.
Share
Po wprowadzeniu czwartego stopnia zagrożenia epidemicznego w Czechach do szkół będzie mogła wrócić część uczniów.
Po wprowadzeniu czwartego stopnia zagrożenia epidemicznego w Czechach do szkół będzie mogła wrócić część uczniów. Źródło: Pixabay
d3dmx85

Rząd Czech poinformował w piątek o częściowym poluzowaniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Od poniedziałku o dwie godziny skrócony zostanie zakaz opuszczania domu nocą, a limit uczestników ślubów i pogrzebów wzrósł z 15 do 20. Dozwolone będą też spotkania do sześciu osób.

Złagodzenie restrykcji związane jest z ogólną poprawą sytuacji epidemicznej w Czechach, która pozwoliła na obniżenie poziomu ograniczeń z najwyższego, piątego stopnia na stopień czwarty. Od 16 listopada w kraju obowiązuje pięciostopniowa skala zagrożenia epidemicznego i związane z tym ograniczenia w różnych sferach życia, takich jak handel, służba zdrowia, usługi, szkolnictwo, instytucje kultury, sport.

W Czechach częściowe luzowanie restrykcji

Czeskie władze zdecydowały się na poluzowanie restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Po wprowadzeniu czwartego stopnia zagrożenia epidemicznego do szkół będzie mogła wrócić część uczniów. Niektóre klasy w szkołach podstawowych i średnich będą miały naukę naprzemienną.

d3dmx85

Koronawirus. Liczba zgonów rośnie. Dr Grzesiowski: "Jesteśmy u kresu wytrzymałości"

Zdecydowana większość ograniczeń pozostanie jednak w np. w zakazie picia alkoholu w przestrzeni publicznej czy obowiązku noszenia maseczek wszędzie poza domem. Zamknięte pozostaną nadal restauracje, galerie, kina i teatry. Podczas posiedzenia gabinetu nie odwołano zakazu handlu w niedzielę i nie zmieniono wymogu zapewnienia 15 metrów kwadratowych na klienta w działających placówkach handlowych.

Po posiedzeniu rządu wicepremier, minister przemysłu i handlu Karel Havliczek zapowiedział, że kolejna faza luzowania ograniczeń, która być może będzie obowiązywać od 30 listopada, przewiduje funkcjonowanie stanowisk sprzedających karpie oraz ozdoby świąteczne. Będą przy tym obowiązywać ścisłe warunki sanitarne.

Stan wyjątkowy w Czechach przedłużony

Podczas posiedzenia czeski parlament przedłużył stan wyjątkowy o 22 dni. Oznacza to, że stan wyjątkowy będzie obowiązywać do 12 grudnia. Podróżni z Polski wciąż nie mogą jednak wjeżdżać na teren Czech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dmx85

Podziel się opinią

Share
d3dmx85
d3dmx85
Więcej tematów