Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czechy. Prawie 15 tysięcy nowych przypadków w ciągu doby

Epidemia koronawirusa w Czechach wciąż przybiera na sile. W ciągu ostatniej doby odnotowano w tym kraju prawie 15 tysięcy nowych zakażeń. Kraj ten ma obecnie najwyższy odsetek pozytywnych testów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Share
Koronawirus. Czechy. Prawie 15 tys. zakażeń w ciągu doby
Koronawirus. Czechy. Prawie 15 tys. zakażeń w ciągu dobyŹródło: Getty Images, Fot: Gabriel Kuchta , Stringer
d1rpgwd

W ciągu ostatniej doby potwierdzono zakażenie koronawirusem u 14 968 osób. To o około 3 000 więcej niż we wtorek. Obecnie w Czechach jest 124 000 zarażonych. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło tam 1 739 osób, z czego 253 w tym tygodniu.

Od marca w Czechach zarażonych zostało 208 915 osób. Chociaż większość zakażonych łagodnie przechodzi chorobę, liczba hospitalizacji w ostatnich dniach znacznie wzrosła. W szpitalach jest obecnie 4 417 pacjentów z koronawirusem, około czterokrotnie więcej niż na początku października. Liczba poważnych przypadków, która według najnowszych danych czeskiego ministerstwa zdrowia sięgnęła 657, również potroiła się w tym czasie.

W ciągu ostatnich dni ponad jedna czwarta wykonywanych testów okazuje się pozytywna. Rośnie też liczba samych testów. We wtorek laboratoria wykonały ich po raz pierwszy ponad 40 tys. Prawie 30 proc. z nich było pozytywnych. Bilans testów przeprowadzonych w środę resort przedstawi w czwartek po południu.

d1rpgwd

Koronawirus w Czechach. Drastyczne obostrzenia

Obecnie najbardziej wzrasta liczba zarażonych osób w regionie Prościejowa na Morawach. W ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano tam 882 nowe przypadki zakażenia na 100 000 mieszkańców.

Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzono ograniczenia w handlu detalicznym i usługach. Ludzie mogą kupować tylko podstawowe towary. Nawet w dużych centrach handlowych otwarte są jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Działać mogą stacje benzynowe, sklepy z zaopatrzeniem dla zwierząt, oraz sklepy z gazetami. Usługi mogą świadczyć m.in. warsztaty samochodowe, kwiaciarnie oraz punkty serwisowe RTV i AGD.

Ograniczono też znacznie możliwość przemieszczania się ludzi. Mieszkańcy Czech mogą wychodzić do pracy, do lekarza lub do sklepu. Mogą też odwiedzić rodzinę lub wyjechać za miasto, np. do lasu lub własnego domku letniskowego.

Źródło: lidovky.cz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rpgwd

Podziel się opinią

Share
d1rpgwd
d1rpgwd
Więcej tematów