Koronawirus. Badania nad iwermektyną. Eksperci o końcu pandemii COVID-19
Według ekspertów lek iwermektyna ma istotnie zmniejszać ryzyko zachorowalności na COVID-19 oraz śmiertelności spowodowanej tą groźną chorobą. Do takich wniosków doszli specjaliści z FLCCC Alliance. Recenzję badań opublikowano w "American Journal of Therapeutics".
Autorzy publikacji dodali, że jest to najbardziej wszechstronny przegląd danych dotyczących iwermektyny. Jak wskazali, pochodzą one z badań klinicznych, badań in vitro, a także testów na ludziach oraz zwierzętach.
Koronawirus. Iwermektyna pod lupą
FLCCC, czyli Front Line COVID-19 Critical Care Alliance, to organizacja zrzeszająca lekarzy i naukowców, której celem jest opracowanie i stałe udoskonalanie protokołów terapii pacjentów chorujących na COVID-19. Grupę założono w marcu 2020 roku.
Specjaliści z FLCCC od kilku miesięcy badają iwermektynę. Jest to lek przeciwtrądzikowy i przeciwpasożytniczy. Stosuje się go jednakowo w przypadku leczenia ludzi oraz zwierząt.
Pod koniec 2020 roku pojawiły się pierwsze informacje dotyczące skuteczności tego środka przeciwko koronawirusowi. Jednak Europejska Agencja Leków stwierdziła, że z powodu braku wystarczających dowodów naukowych nie można wdrożyć leku do praktyki klinicznej.
Co więcej, skrytykowano także autorów wstępnego badania dotyczącego iwermektyny za nieprecyzyjne zaprojektowanie testów klinicznych, a także za stosowanie w czasie eksperymentów większych dawek, niż zazwyczaj podaje się ludziom.
Zobacz też: Dworczyk ogłosił zmiany w szczepieniach na COVID-19. "Zawsze jest pewne ale"
Pandemia COVID-19. Nowe dowody w sprawie iwermektyny
Niedawno pojawiły się kolejne dowody świadczące o skuteczności iwermektyny. Chodzi o metaanalizę opartą na kilkunastu randomizowanych, kontrolowanych badaniach dotyczących leczenia tym preparatem pacjentów z COVID-19.
Z badań wynika, że lek wykazuje wysoką skuteczność nie tylko w zmniejszaniu ryzyka zarażenia koronawirusem, ale także w obniżaniu śmiertelności z powodu COVID-19. Oprócz tego przegląd wykazał, że iwermektyna podawana doustnie jest skuteczna we wszystkich fazach choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
Eksperci: Iwermektyna może zakończyć pandemię
- Wykonaliśmy pracę, której nie wykonały władze medyczne: przeprowadziliśmy najbardziej wszechstronny przegląd dostępnych danych dotyczących iwermektyny - przekazał dr Pierre Kory, prezes i dyrektor medyczny FLCCC.
- Zastosowaliśmy złoty standard, aby móc z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że iwermektyna może zakończyć tę pandemię - dodał Kory.
Koronawirus. Badania nad iwermektyną
Eksperci przeprowadzili łącznie 27 badań kontrolnych. Jak dodano w komunikacie, 15 z nich to badania randomizowane, które są preferowane przez Światową Organizację Zdrowia, Narodowe Instytuty Zdrowia Stanów Zjednoczonych oraz Europejską Agencję Leków.
Na podstawie zgromadzonych danych specjaliści stwierdzili, że iwermektyna wykazała nie tylko duże, statystycznie istotne zmniejszenie śmiertelności na COVID-19, ale także skróciła czas od momentu zakażenia do wyzdrowienia i zwiększyła skuteczność usuwania koronawirusa z organizmu pacjentów.
Co więcej, z badań wynika również, że lek zmniejsza ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2 przy regularnym stosowaniu.
W niektórych miejscach na świecie iwermektyna uznawana jest za skuteczną w profilaktyce i leczeniu COVID-19. W walce z pandemią zatwierdziły ją m.in.: Czechy, Meksyk, Indie, Słowacja, Zimbabwe oraz Republika Południowej Afryki.
COVID-19 a skuteczność iwermektyny
Jak twierdzą autorzy opublikowanych badań, dystrybucja iwermektyny prowadzi do "szybkiego spadku zachorowalności i śmiertelności w całej populacji".
- Nasze najnowsze badanie pokazuje, po raz kolejny i bez żadnych wątpliwości, że iwermektyna jest wysoce skuteczna jako bezpieczna profilaktyka i leczenie COVID-19 - powiedział jeden z założycieli FLCCC, dr Paul E. Marik.
Przekazał również, że organizacja wzywa, aby regionalne organy zajmujące się zdrowiem publicznym, a także lekarze na całym świecie, zażądali włączenia iwermektyny do ich standardów opieki. - Abyśmy mogli raz na zawsze zakończyć tę pandemię - wyjaśnił ekspert.