Trwa ładowanie...

Lek przeciwpasożytniczy na COVID-19? Zdobywa popularność w Niemczech

Coraz więcej Niemców chce leczyć COVID-19 iwermektyną czyli preparatem przeciwko pasożytom. Ten sposób promuje już nawet jeden z bawarskich parlamentarzystów. Co na to naukowcy?

Share
Lek przeciwpasożytniczy na COVID-19? Zdobywa popularność w Niemczech
Lek przeciwpasożytniczy na COVID-19? Zdobywa popularność w NiemczechŹródło: EASTNEWS, Fot: Marek M Berezowski
d2owqwg

Zgodnie z doniesieniami "die Welt", Tobias Reiss, parlamentarzysta bawarski zrzeszony z CSU napisał do prezesa Federalnego Instytutu Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych z propozycją promowania iwermektyny jako leku przeciwko COVID-19.

Jego zdaniem preparat ten jest skuteczny w walce z pasożytami, a w Afryce przyczynił się do niemal całkowitego wyeliminowania ślepoty rzecznej. Parlamentarzysta dodaje, że iwermektyna "nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych".

d2owqwg

Lek, o którym pisze Reiss zyskał olbrzymią popularność w krajach Ameryki Łacińskiej w trakcie pandemii koronawirusa. Ludzie zaczęli go stosować jako środek uśmierzający objawy COVID-19. Rzeczywiście, jest także bardzo popularny w Afryce, ale powodem może być przede wszystkim relatywnie niska cena.

Zobacz też: Prof. Horban o luzowaniu obostrzeń

Iwermektyna na COVID-19? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Testowaniem działania preparatu na COVID-19 zajęli się amerykańscy i europejscy naukowcy. Zgodnie z publikacjami, które ukazały się na łamach "British Medical Journal", skutki iwermektyny w leczeniu COVID-19 są "niewielkie". Według badania, 200 testowanych osób, zarażonych koronawirusem przyjęło iwermektynę, a kolejne 200 tabletkę placebo. Okazało się, że nie było żadnej różnicy w przebiegu choroby.

d2owqwg

Podobnego zdania jest Światowa Organizacja Zdrowia, która już ostatniego dnia marca przekazała, że dotychczasowe badania nie dowiodły skuteczności preparatu, w związku z czym nie EMA nie zaleca jego stosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2owqwg

Podziel się opinią

Share
d2owqwg
d2owqwg
Więcej tematów