Trwa ładowanie...

Lek przeciwpasożytniczy na COVID-19? Zdobywa popularność w Niemczech

Coraz więcej Niemców chce leczyć COVID-19 iwermektyną czyli preparatem przeciwko pasożytom. Ten sposób promuje już nawet jeden z bawarskich parlamentarzystów. Co na to naukowcy?

Lek przeciwpasożytniczy na COVID-19? Zdobywa popularność w NiemczechLek przeciwpasożytniczy na COVID-19? Zdobywa popularność w NiemczechŹródło: EASTNEWS, fot: Marek M Berezowski
d2d3clj
d2d3clj

Zgodnie z doniesieniami "die Welt", Tobias Reiss, parlamentarzysta bawarski zrzeszony z CSU napisał do prezesa Federalnego Instytutu Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych z propozycją promowania iwermektyny jako leku przeciwko COVID-19.

Jego zdaniem preparat ten jest skuteczny w walce z pasożytami, a w Afryce przyczynił się do niemal całkowitego wyeliminowania ślepoty rzecznej. Parlamentarzysta dodaje, że iwermektyna "nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych".

Lek, o którym pisze Reiss zyskał olbrzymią popularność w krajach Ameryki Łacińskiej w trakcie pandemii koronawirusa. Ludzie zaczęli go stosować jako środek uśmierzający objawy COVID-19. Rzeczywiście, jest także bardzo popularny w Afryce, ale powodem może być przede wszystkim relatywnie niska cena.

Zobacz też: Prof. Horban o luzowaniu obostrzeń

Iwermektyna na COVID-19? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Testowaniem działania preparatu na COVID-19 zajęli się amerykańscy i europejscy naukowcy. Zgodnie z publikacjami, które ukazały się na łamach "British Medical Journal", skutki iwermektyny w leczeniu COVID-19 są "niewielkie". Według badania, 200 testowanych osób, zarażonych koronawirusem przyjęło iwermektynę, a kolejne 200 tabletkę placebo. Okazało się, że nie było żadnej różnicy w przebiegu choroby.

d2d3clj

Podobnego zdania jest Światowa Organizacja Zdrowia, która już ostatniego dnia marca przekazała, że dotychczasowe badania nie dowiodły skuteczności preparatu, w związku z czym nie EMA nie zaleca jego stosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2d3clj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d3clj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj