Trwa ładowanie...
d3on8g1

Koronawirus. Adam Niedzielski: szczepionka najpierw dla dwóch grup

Koronawirus. Rząd opracował strategię szczepień przeciw COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że najpierw zaszczepione zostaną dwie grupy. Łącznie to ok. 3 miliona Polaków.
Share
Koronawirus. Adam Niedzielski: szczepionka najpierw dla dwóch grup
Koronawirus. Adam Niedzielski: szczepionka najpierw dla dwóch grupŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d3on8g1

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że plany rządu zakładają zaszczepienie na COVID-19 w pierwszej kolejności pracowników służby zdrowia. - Mamy ustalone grupy priorytetowe i zaczniemy od medyków. Druga grupa to seniorzy, bo w ich przypadku wiadomo, że ryzyko podczas infekcji rośnie - powiedział szef resortu zdrowia w rozmowie z TOK FM.

Zdaniem Niedzielskiego obie grupy to w sumie ok. 3 milionów osób. - To dużo i myślę, że zaszczepienie tych grup zajmie nam miesiąc do dwóch - powiedział minister.

Wyjaśnił też, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - pierwsze szczepionki mogą dotrzeć później niż w grudniu. Jego zdaniem akcja szczepień rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

d3on8g1

Zobacz też: Szczepionka na COVID bezpieczna? Ekspert: "Ja się zaszczepię"

Minister zdrowia odniósł się również do planów badań przesiewowych nauczycieli z województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Wyjaśnił, że wyniki tych testów nie wpłyną na decyzje ws. organizacji nauki, bo otwarcie szkół warunkuje liczba zakażeń w regionie.

- Wciąż zastanawiamy się nad formułą badań przesiewowych i nad tym, czy nie połączyć różnych testów, w tym także na przeciwciała - powiedział minister zdrowia w wywiadzie dla TOK FM.

d3on8g1

Koronawirus. Adam Niedzielski: pozytywne oznaki

-Jesteśmy w takim punkcie, gdzie korzystne tendencje i liczby zachorowań, i hospitalizacji, i pacjentów objawowych przychodzących do POZ są pozytywnymi informacjami. Na pewno jesteśmy w sytuacji korzystniejszej niż 2 tygodnie temu - stwierdził Niedzielski, pytany z kolei o skuteczność działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Mamy też sytuację, taką, że obłożenie łóżek w szpitalach wczoraj spadło o rekordową wartość ponad 600 miejsc, więc rzeczywiście oznaki różne są pozytywne, ale to nie oznacza, że jesteśmy w strefie komfortu - odparł Adam Niedzielski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3on8g1

Podziel się opinią

Share
d3on8g1
d3on8g1
Więcej tematów