Trwa ładowanie...
d4g6mht

Szczepionka nie tylko u lekarza. Strategia rządu na styczeń

Polskie władze spodziewają się, że szczepionka przeciw koronawirusowi trafi do naszego kraju na początku przyszłego roku. Rządowa strategia szczepień na COVID-19 jest już niemal gotowa. Zdaniem ekspertów zaczepić się będzie chciało kilkanaście milionów Polaków, więc akcja wyjdzie poza przychodnie.
Share
Szczepionka nie tylko u lekarza. Rząd planuje styczniową akcję
Szczepionka nie tylko u lekarza. Rząd planuje styczniową akcjęŹródło: Getty Images
d4g6mht

Zakup i dystrybucja szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 kosztować będzie co najmniej 5 mld zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Szczepienie ma być bezpłatne i dobrowolne, a najpierw obejmie osoby starsze i personel medyczny.

Wyzwaniem jest jednak zaszczepienie w krótkim okresie dużej liczby chętnych. Z szacunków rządowych ekspertów wynika, że może być to od 12 do 16 milionów Polaków.

To dlatego szczepienia na pewno będą się odbywały także poza gabinetami lekarzy rodzinnych - wyjaśnia RMF FM. W punkty szczepień mogą zostać m.in. przekształcone stanowiska drive-thru, gdzie teraz pobierane są próbki do testów na koronawirusa. To może być jednak za mało.

d4g6mht

Zobacz też: Szpitale tymczasowe bezużyteczne? "Każdy sobie coś tam skrobie"

Z ustaleń RMF FM wynika, że szczepienia mogą odbywać się na początku przyszłego roku również w remizach strażackich, które znajdują się niemal każdej gminie.

Lokalizacje punktów szczepień konsultowane są nadal z samorządami. Ankiety na ten temat wypełniali pod koniec listopada również lekarze rodzinni - podaje "DGP".

d4g6mht

Koronawirus w Polsce. Kilkanaście milionów w pół roku

Wstępnie rząd zakłada, że szczepienia rozpoczną się w styczniu, a na podanie preparatu kilkunastu milionom Polaków potrzeba będzie kilku miesięcy.

Rejestracja przed szczepieniem będzie prawdopodobnie możliwa przez formularz elektroniczny. Jeśli władze zdecydują się na szczepienie w kolejności daty urodzenia (im starsi, tym szybciej), to termin zostanie wskazany odgórnie, a powiadomienie będzie wysłane np. przez SMS.

Koronawirus - szczepionka. Sześć osób na godzinę

Według RMF FM rząd zakłada, że do akcji szczepienia Polaków potrzeba będzie około 30 tys. personelu medycznego. Stacja wyjaśnia, że założono nawet, że w ciągu jednej godziny w jednym punkcie uda się zaszczepić sześć osób.

Nie jest też wykluczone, że przed wyznaczonym terminem szczepienia konieczne będzie wykonanie podstawowych badań. Jeden z wariantów zakłada też, że po samym podaniu preparatu przez pół godziny pozostaniemy pod obserwacją lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g6mht

Podziel się opinią

Share
d4g6mht
d4g6mht
Więcej tematów