Kornel Morawiecki dla WP: "Prezydent Duda powinien odpuścić referendum ws. konstytucji"
- Wniosek referendalny prezydenta Andrzeja Dudy jest niedopracowany. Apeluję: niech pan się nie zniechęca, panie prezydencie, ale niech pan dziś odpuści. Głowie państwa zabrakło wizji - mówi Wirtualnej Polsce marszałek senior Kornel Morawiecki, twórca "Solidarności Walczącej", lider "Wolnych i Solidarnych".
25.07.2018 | aktual.: 25.07.2018 08:48
Senat w środę rano wznowi obrady i - podejmując debatę - rozpatrzy wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o rozpisanie referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. We wtorek to się nie udało - senatorowie do godz. 2 w nocy zajmowali się zmianami w Sądzie Najwyższym. Przed Senatem trwały protesty przeciwko zmianom w sądownictwie.
W środę głównym tematem ma być jednak referendum. Komentatorzy i dziennikarze spekulują, iż senatorowie mogą odrzucić prezydencki wniosek. PiS kręci nosem w tej sprawie i ne ukrywa swojego sceptycznego stosunku co do daty przeprowadzenia referendum, którą zaproponował prezydent Duda (10-11 listopada)
.
O to, co powinni zrobić zarówno senatorowie, jak i głowa państwa, zapytaliśmy marszałka seniora Kornela Morawieckiego.
Michał Wróblewski, Wirtualna Polska: Panie marszałku, co powinni zrobić dziś senatorowie? Zgodzić się na referendum zaproponowane przez prezydenta czy odrzucić jego wniosek?
Kornel Morawiecki: Jeśli Senat nie przychyli się do prezydenckiego wniosku ws. referendum, to paradoksalnie zrobi prezydentowi przysługę. Wniosek głowy państwa jest niedopracowany. Andrzej Duda sam na siebie zastawił pułapkę. Referendum przecież najprawdopodobniej by nie wyszło, nie byłoby odpowiednio wysokiej frekwencji. Nie ma szans na kilkudziesięcioprocentową frekwencję w Święto Narodowe 11 listopada. Poza tym uważam, że to referendum mogłoby jeszcze bardziej podzielić Polaków.
I co powinien zrobić prezydent?
Prezydent sam powinien odłożyć tę sprawę. Szczerze mówiąc, myślałem, że tak się stanie wcześniej.
Odłożyć? Czy porzucić całkowicie?
Moim zdaniem już w założeniu prezydencki pomysł zorganizowania referendum był niesłuszny. To była idea niedopracowana. Najpierw należy samemu zaproponować konkretne pomysły co do ewentualnych zmian ustawy zasadniczej. Należy zaproponować nową Konstytucję, a nie pytać ludzi o poszczególne jej punkty, takie jak ordynacja wyborcza, 500+, wiek emerytalny, obecność w Unii Europejskiej… Tych kwestii nie powinno w ogóle być w Konstytucji! To nie jest właściwe.
Prezydent powinien zacząć pracę nad nową Konstytucją?
To byłoby lepszym rozwiązaniem, niż referendum. Ale ja tej pracy dzisiaj nie widzę. Nie tylko w otoczeniu głowy państwa. Nie widzę jej w środowiskach naukowych, prawniczych, uniwersyteckich…
Prezydent powinien jeszcze to zrobić? Budować fundamenty pod stworzenie nowej Konstytucji, pracować nad nową ustawą zasadniczą?
Uważam, że jeszcze nie stracił tej szansy.
Po decyzji Senatu prezydent może być zniechęcony…
To ja apeluję do pana prezydenta Dudy, żeby się nie zniechęcał! Ale żeby teraz to odpuścił, odłożył. Dobrze, że podjął inicjatywę, zainicjował dyskusję, ale popełnił błędy w założeniach, uznał, że to ludzie powinni wybierać pytania konstytucyjne w referendum i zgadzać się na takie czy inne rozwiązania, które w Konstytucji nigdy nie powinny być zapisane. Prezydentowi zabrakło wizji, niestety. Dla zaproponowanych przez niego pytań nie warto zmieniać Konstytucji. Mimo iż ta obecna, jak mówiłem wielokrotnie wcześniej, idealna z pewnością nie jest.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl