Trwa ładowanie...
d42uz19
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Korea Północna odpaliła cztery rakiety

Korea Północna wystrzeliła cztery pociski krótkiego zasięgu w ramach prób rakietowych. Choć Pjongjang rutynowo przeprowadza testy rakietowe i artyleryjskie, w tym roku ich liczba jest wyraźnie wyższa niż w poprzednich latach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ćwiczenia armii Korei Północnej z 2013 roku
Ćwiczenia armii Korei Północnej z 2013 roku (AFP)
d42uz19

Pociski wystrzelone zostały w kierunku oceanu ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej - powiadomiła agencja Yonhap, cytując przedstawiciela południowokoreańskiego ministerstwa obrony.

Rakiety, prawdopodobnie kalibru 300 mm, wystrzelone zostały z punktu blisko góry Mjohjang na północny wschód od Pjongjangu: dwie rano, kolejne dwie po południu - powiedział agencji Associated Press anonimowy przedstawiciel ministerstwa obrony w Seulu.

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej podało w oświadczeniu, że pierwsze dwie rakiety przeleciały jedynie niewielką odległość, trzecia sięgnęła Morza Japońskiego, a czwarta przebyła odległość 130 kilometrów i mogła spaść na ląd.

d42uz19

Korea Północna regularnie przeprowadza testy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu od drugiej połowy czerwca.

Według analityków wskazuje to na odmienny styl prowadzenia polityki przez nowego przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Jego ojciec Kim Dzong Il stosował próby nuklearne i testy rakiet dłuższego zasięgu oszczędnie i głównie jako narzędzia negocjacji ze światem zewnętrznym. Kim Dzong Un odziedziczył władzę po śmierci ojca w grudniu 2011 roku.

We wtorek admirał Samuel Locklear, dowódca amerykańskich sił w rejonie Pacyfiku, wyraził zaniepokojenie, iż świat zobojętniał na coraz częstsze testy rakietowe Korei Północnej.

d42uz19

Podziel się opinią

Share

d42uz19

d42uz19
Więcej tematów