Trwa ładowanie...
d4hf03b
d4hf03b

Korea Pn. grozi eksportem broni atomowej

W czasie niedawnych rozmów w Pekinie przedstawiciele Korei Północnej grozili USA, że będą eksportować swoją broń nuklearną - podał w środę "The Washington Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4hf03b

Powiedzieli oni także, że Korea Północna przeprowadzi testy z tą bronią i że już prawie ukończono przetwarzanie materiałów nuklearnych z 8 tys. zużytych prętów paliwowych, czego nie wolno było robić na mocy umowy z USA z 1994 r. Jednak w zeszłym roku Phenian oficjalnie zerwał umowę.

Paliwo ze wspomnianych prętów pozwoli Korei Północnej na wyprodukowanie do października dodatkowych pięciu lub sześciu bomb atomowych. Eksperci uważają, że reżim Kim Dzong Ila ma ich już dwie lub trzy.

Korea Północna od dawna dostarcza rakiet balistycznych i innego rodzaju broni państwom nieprzyjaznym USA i Waszyngton jest przekonany, że będzie także eksportować broń nuklearną, jeśli będzie miała okazję.

d4hf03b

Administracja amerykańska zaczęła już podejmować działania w celu zablokowania takiego eksportu. W środę jej kierownictwo omawiało strategię postępowania wobec Korei Północnej. Jak podał "Washington Post", ma ona łączyć dyplomację z akcją nacisków, by zapobiec eksportowi broni.

Wewnątrz administracji istnieją różnice zdań co do pożądanej polityki wobec Phenianu. Departament Stanu opowiada się przede wszystkim za rozmowami, natomiast Pentagon wątpi w ich powodzenie i faworyzuje raczej twardą presję, aż do groźby użycia siły. (mag)

d4hf03b

Podziel się opinią

Share

d4hf03b

d4hf03b
Więcej tematów