Trwa ładowanie...
d3o0yfn

Korea Płn. testuje rakiety

Czołowa gazeta południowokoreańska poinformowała we wtorek, że Korea Północna wystrzeliła próbnie rakietę balistyczną. Potwierdził to Seul i Waszyngton. Phenian twierdzi, że celem testu było bezpieczeństwo.
Według Rosji takie próby nie są zaskoczeniem w czasie kryzysu. Agencja prasowa Kyodo poinformowała, powołując się na przedstawicieli władz japońskich, że Korea Płn. prawdopodobnie w środę wystrzeli kolejną rakietę.

Share
d3o0yfn

Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony potwierdziło doniesienia "Dzung-ang Ilbo", dużego dziennika seulskiego, że Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek co najmniej jedną rakietę rakietę typu "ziemia-morze" na Morzu Japońskim, na wschód od Półwyspu Koreańskiego. Nie wiadomo jakiego typu była rakieta i jaki miała zasięg.

Przedstawiciel władz Stanów Zjednoczonych powiedział, że Korea wypróbowała rakietę taktyczną krótkiego zasięgu.

Między Koreą Północną i USA trwa kryzys z powodu realizowanego przez Phenian programu zbrojeń atomowych. W ubiegłym tygodniu północnokoreański samolot myśliwski MiG-19 wtargnął w przestrzeń powietrzną Korei Południowej. Ponadto Phenian zagroził, że zerwie rozejm, który zakończył Wojnę Koreańską w latach 1950-53.

d3o0yfn

Przedstawiciel Korei Północnej powiedział we wtorek, że jego kraj przeprowadził test dla bezpieczeństwa.

Na pytanie agencji Reutera dlaczego wystrzelono rakietę do Morza Japońskiego przedstawiciel ów - członek delegacji na szczyt Ruchu Niezaangażowanych w Malezji - odparł jedynie: "Bezpieczeństwo".

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Łosiukow powiedział agencji Reutera, że przeprowadzona przez Phenian próba rakietowa nie jest zaskoczeniem i jest elementem przygotowań władz północnokoreańskich do pogłębiającego się kryzysu.

"Nie sądzę, aby była to prowokacja lub akcja zaostrzająca całą sytuację" - powiedział Łosiukow.

Phenian przeprowadził próbę rakietową na krótko przed oficjalnym objęciem we wtorek urzędu przez nowego prezydenta Korei Południowej Roh Mu-hyuna. (mag)

d3o0yfn

Podziel się opinią

Share
d3o0yfn
d3o0yfn
Więcej tematów