Trwa ładowanie...

Kopalnia Turów. Co zrobi polski rząd?

Napięta sytuacja po nakazie TSUE dotyczącym wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów. Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski wskazał, co najprawdopodobniej zrobi polski rząd.

Share
Kopalnia Turów. Co zrobi polski rząd?Kopalnia Turów. Co zrobi polski rząd?Źródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d39muoj

Polityk był gościem TVP Info. Jego zdaniem, przed "rządowymi agendami jest duże zadanie, żeby do rozmów ze stroną czeską wrócić".

Krzysztof Szczerski zdradził też, że zgodnie z jego wiedzą, polski rząd chce pilnie rozmawiać z naszymi sąsiadami w tej sprawie.

"Toksyczna" decyzja TSUE?

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta stwierdził, że według niego piątkowa decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE jest "toksyczna" i podważa zaufanie do unijnych instytucji.

d39muoj

Zobacz też: Włodzimierz Cimoszewicz ostrzega, że Polska może stracić wielkie pieniądze

- Różne firmy będą żyły w przekonaniu, że jedną złą decyzją TSUE może zakazać im działalności - wskazał.

Podkreślił też, że elektrownia Turów jest przedsięwzięciem komercyjnym, a nie państwowym.

Szczerski stwierdził, że wyrok TSUE jest doskonałym przykładem "podwójnych standardów w UE". W tym kontekście przypomniał niedawny spór dotyczący rzekomego oszukiwania na normach emisji spalin przez firmę Volkswagen.

d39muoj

- I nikt nie mówił, że trzeba natychmiast zamknąć wszystkie fabryki Volkswagena, dopóki nie rozstrzygnie się spór o emisje spalin z silników - dodał.

Kopalnia Turów. Dojdzie do zamknięcia?

Polityk stwierdził, że decyzja TSUE jest, z punktu widzenia polskiego rządu, niewykonalna.

- Myślę, że rząd będzie tę dyskusję kontynuował na poziomie różnych ministrów, wejdzie ponownie w rozmowy z Czechami, bo myślę, że strona czeska była podobnie zszokowana tą decyzją, jak i my - powiedział.

Nieco innego zdania są minister środowiska Czech Richard Brabec i hejtman (odpowiednik marszałka województwa) kraju libereckiego, sąsiadującego z Polską.

d39muoj

- Jesteśmy przekonani, że Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej, zezwalając na przedłużenie wydobycia w kopalni węgla brunatnego w bliskim sąsiedztwie naszej republiki oraz terytorium Niemiec. Taka działalność ma negatywny wpływ nie tylko na prawo mieszkańców czesko-polskiego pogranicza do wody, ponieważ oddziałuje na poziom wód gruntowych, ale także na jakość środowiska naturalnego i własność mieszkańców - powiedział Brabec.

Decyzja TSUE ws. kopalni Turów

W ostatni piątek Trybunał Sprawiedliwości UE uwzględnił wniosek Czech, nakazując Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Jak wskazywały organizacje ekologiczne działające na terenie kraju - takiej decyzji można było się spodziewać i powinno być ono "kubłem zimnej wody dla rządu, który odpowiada za transformację energetyki".

Ich przedstawiciele przyznali jednak, że nagłe zamknięcie kopalni może stać się niewątpliwym dramatem dla regionu, który w żaden sposób nie jest przygotowany na natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39muoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39muoj
d39muoj
Więcej tematów