Konwent UE ws. nielegalnej imigracji
Polska jest przeciwna nadawaniu Unii Europejskiej zbyt daleko idących uprawnień w zwalczaniu nielegalnej imigracji i przestępczości międzynarodowej, choć docenia niebezpieczeństwa wynikające z tych zjawisk.
Takie stanowisko zaprezentowali w Brukseli podczas dwudniowej sesji Konwentu polscy delegaci. Zadaniem Konwentu jest przygotowanie projektu reform Unii Europejskiej - tak, by mogła sprawnie funkcjonować w poszerzonym składzie.
Nielegalna imigracja i związane z nią zagrożenia to temat nabierający coraz większego znaczenia w życiu politycznym Unii Europejskiej. Dwudniowa sesja Konwentu poświęcona tej tematyce potwierdziła jednak, że w tej sprawie niełatwo będzie Unii osiągnąć porozumienie. Z jednej strony wszyscy doceniają konieczność współpracy, a z drugiej tylko niewielka grupa krajów gotowa jest podporządkować unijnym uregulowaniom swoje własne prawo.
Zdaniem posła Józefa Oleksego, można sobie wyobrazić na przykład wspólną międzynarodową kontrolę graniczną na Bugu, ale nie może to oznaczać ograniczenia suwerennych praw Polski do nadzorowania swoich granic.
Delegaci zastanawiali się także nad większym zaangażowaniem parlamentów narodowych w proces integracji europejskiej. Przedstawiciele Polski są zdania, że nie należy tworzyć drugiej Izby przy Parlamencie Europejskim, natomiast należy znacznie poszerzyć współpracę między komisjami parlamentów narodowych, a ich odpowiednikami w unijnej legislaturze. (aka)