Kontrowersje wokół wypożyczenia "Zwiastowania" Leonarda da Vinci
Włochy chcą w tym miesiącu wypożyczyć Japonii jedno z najbardziej znanych dzieł Leonarda da Vinci "Zwiastowanie". Planom tym sprzeciwiają się niektórzy eksperci, grożąc, że zablokują transfer zbyt - ich zdaniem - delikatnego na taką podróż XV-wiecznego arcydzieła.
Zagrozili nawet, że przykują się przed florencką Galerią Uffizi, w której zbiorach znajduje się słynny obraz, aby nie dopuścić do jego wywozu - podała agencja Reutera.
Obraz, o szerokości ponad 2 metrów i wysokości prawie metra, ma 12 marca opuścić Florencję w specjalnej skrzyni zapewniającej utrzymanie stałej temperatury, poziom wilgotności i ochronę przed wstrząsami.
Następnie zostanie umieszczony w drewnianym kontenerze i przewieziony pod eskortą policji do Rzymu. Z tamtejszego lotniska wyleci do Tokio dzień później.
Jak poinformowała Cristina Acidini z dyrekcji muzeów, której podlegają największe zbiory sztuki, konserwatorzy uznali, że stan dzieła pozwala na wypożyczenie. W podróży ubezpieczonemu na kwotę 100 mln euro arcydziełu towarzyszyć będą architekt i specjalista od klimatu.
Przeciwnego zdania są niektórzy eksperci, w tym dyrektor Galerii Uffizi Antonio Natali.
Jedna rzecz to krótka podróż lądowa, ale daleki lot to już zupełnie inna sprawa - oświadczył były wiceminister kultury i krytyk sztuki Vittorio Sgarbi, kiedy ujawniono plany wypożyczenia eksponatu w ubiegłym roku.
List w tej sprawie przekazano na ręce ministra kultury Francesco Rutellego. Jednak, jak oświadczyła Acidini, decyzja o wypożyczeniu dzieła "została zatwierdzona na najwyższym szczeblu".
"Zwiastowanie" powstało prawdopodobnie między 1472 a 1475 rokiem i należy do najwcześniejszych dzieł genialnego Włocha.