Trwa ładowanie...

Kontrola w Operze Wrocławskiej. Wykazano kilka nieprawidłowości

Znane są wstępne wyniki kontroli dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Operze Wrocławskiej. Miało tam bowiem dochodzić do nieprawidłowości finansowych, m.in. otrzymywania przez pracowników opery prowizji za pozyskiwanie sponsorów.

Kontrola w Operze Wrocławskiej. Wykazano kilka nieprawidłowościŹródło: Facebook, fot: Fan Club - Opera Wrocławska
d3uk7kp
d3uk7kp

Pierwsze spekulacje o nieprawidłowościach w Operze Wrocławskiej pojawiły się wraz ze zwolnieniem ze stanowiska zastępcy dyrektora instytucji Janusza Słoniowskiego. Umowę rozwiązano za porozumieniem stron, a sam zwolniony powiedział, że odchodzi bez zarzutów o niegospodarność.

Niedługo później pojawiły się informacje o procederze pozyskiwania prywatnych sponsorów dla opery. Mieliby zajmować się tym pracownicy, którzy od wartości kontraktu otrzymywali prowizje. Podczas konferencji prasowej dyrektor Opery Wrocławskiej, Ewa Michnik, mówiła, że pieniądze od sponsorów są potrzebne, gdyż dotacje z Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystarczają jedynie na pensje oraz premiery. Dyrektor w procederze pozyskiwania sponsorów nie widzi niczego niewłaściwego.

W ciągu ostatnich lat Opera Wrocławska pozyskała dzięki sponsorom ok. 8 mln złotych Pewne wątpliwości w tej sprawie wyraził Urząd Marszałkowski, który postanowił sprawdzić, czy pracownik zgodnie z prawem może wziąć udział w przetargu na pozyskanie sponsora i przyjąć potem gratyfikację w formie prowizji. Tymczasem wstępne wyniki przeprowadzonej przez UMWD kontroli wykazały, że w instytucji doszło do pewnych nieprawidłowości.

Oprócz sprawy wysokich prowizji dla pracowników za kontrakty sponsorskie, wskazano również na brak odpowiedniej dokumentacji dotyczącej wykorzystania sal opery oraz sprzętu, a także unikanie przetargów. W najbliższym czasie dyrektor Opery Wrocławskiej ma się odnieść do wyników kontroli.

- Do połowy września dyrekcja opery ma przedstawić w Urzędzie Marszałkowskim program naprawczy bieżącej sytuacji – mówi Tadeusz Samborski z UMWD.

O sprawie będziemy jeszcze informować.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3uk7kp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uk7kp
Więcej tematów