Trwa ładowanie...
d3w92id

Konstanty Radziwiłł: chcemy, żeby pacjent czuł się zaopiekowany w całości

Konstanty Radziwiłł powiedział w poniedziałek, że w ramach sieci szpitali planowane jest, aby przyjmujący pacjenta szpital na leczenie był też gotowy na późniejszą opiekę specjalistyczną w przyszpitalnym ambulatorium. Konstanty Radziwiłł zapewnił też, że planowane zmiany nie oznaczają podniesienia podatków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konstanty Radziwiłł: chcemy, żeby pacjent czuł się zaopiekowany w całości
(PAP, Fot: Marcin Obara)
d3w92id

Ustawa o sieci szpitali ma gwarantować podstawowe zabezpieczenie pacjentom i doprowadzić do tego, że opieka zdrowotna w różnych podmiotach będzie skoordynowana i np. nie będzie trzeba po leczeniu czekać w kolejce na rehabilitację.

Konstanty Radziwiłł zapytany w radiowych Sygnałach Dniach, jak ostatecznie będzie wyglądać sieć szpitali, odpowiedział, że Ministerstwo Zdrowia słucha swoich partnerów. - Koncepcja sieci się nieco zmieniła. Myślę, że jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla tych, którzy będą w niej uczestniczyć – przekonywał.

Ministerstwo Zdrowia planuje od połowy 2018 roku wprowadzić w życie ustawę o sieci szpitali. - W ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł się czuć zaopiekowany w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane – podkreślił minister zdrowia.

d3w92id

- Chodzi też o to, żeby w niektórych przypadkach zapewnić pacjentowi również rehabilitację, aby chory "dochodził do siebie", po zabiegach m.in. ortopedycznych czy kardiologicznych – wyjaśniał Konstanty Radziwiłł. Dodał też, że ogólnie nazywane jest to opieką koordynowaną, a pacjent ma się czuć zaopiekowany w całości.
##Konstanty Radziwiłł o tzw. narodowej służbie zdrowia
Konstanty Radziwiłł był także zapytany o zapowiedziane na 2018 rok wprowadzenie tzw. narodowej służby zdrowia. Ma ona umożliwić powszechny dostęp wszystkich obywateli oraz legalnie przebywających w Polsce cudzoziemców do publicznej służby zdrowia w każdym przypadku, kiedy będą tego potrzebowali. Ochrona zdrowia będzie finansowana z budżetu państwa, a nie ze składki ubezpieczeniowej.

Według ministra zdrowia, zmiany nie oznaczają podniesienia podatków, a pracodawcy nie będą musieli płacić większych składek. - Zwiększenie nakładów ma się dokonać przede wszystkim poprzez zmianę priorytetów. Mówimy o zwiększeniu nakładów po prostu liczonych, jako odsetek PKB (...). Dla większości obywateli zdrowie jest sprawą na tyle ważną, że powinna ta sprawa być jedną z tych pierwszych, na które kładzie nacisk państwo przy decydowaniu, na co tych pieniędzy więcej idzie – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Od początku 2018 roku mają wzrosnąć nakłady z budżetu na ochronę zdrowia. Wcześniej, od połowy 2017 roku ma zostać wprowadzony niemal powszechny dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, czyli np. do przychodni.

d3w92id

Podziel się opinią

Share
d3w92id
d3w92id