Konstanty Radziwiłł: chcemy, żeby pacjent czuł się zaopiekowany w całości
Konstanty Radziwiłł powiedział w poniedziałek, że w ramach sieci szpitali planowane jest, aby przyjmujący pacjenta szpital na leczenie był też gotowy na późniejszą opiekę specjalistyczną w przyszpitalnym ambulatorium. Konstanty Radziwiłł zapewnił też, że planowane zmiany nie oznaczają podniesienia podatków.
Ustawa o sieci szpitali ma gwarantować podstawowe zabezpieczenie pacjentom i doprowadzić do tego, że opieka zdrowotna w różnych podmiotach będzie skoordynowana i np. nie będzie trzeba po leczeniu czekać w kolejce na rehabilitację.
Konstanty Radziwiłł zapytany w radiowych Sygnałach Dniach, jak ostatecznie będzie wyglądać sieć szpitali, odpowiedział, że Ministerstwo Zdrowia słucha swoich partnerów. - Koncepcja sieci się nieco zmieniła. Myślę, że jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla tych, którzy będą w niej uczestniczyć – przekonywał.
Ministerstwo Zdrowia planuje od połowy 2018 roku wprowadzić w życie ustawę o sieci szpitali. - W ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł się czuć zaopiekowany w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane – podkreślił minister zdrowia.
- Chodzi też o to, żeby w niektórych przypadkach zapewnić pacjentowi również rehabilitację, aby chory "dochodził do siebie", po zabiegach m.in. ortopedycznych czy kardiologicznych – wyjaśniał Konstanty Radziwiłł. Dodał też, że ogólnie nazywane jest to opieką koordynowaną, a pacjent ma się czuć zaopiekowany w całości.
##Konstanty Radziwiłł o tzw. narodowej służbie zdrowia
Konstanty Radziwiłł był także zapytany o zapowiedziane na 2018 rok wprowadzenie tzw. narodowej służby zdrowia. Ma ona umożliwić powszechny dostęp wszystkich obywateli oraz legalnie przebywających w Polsce cudzoziemców do publicznej służby zdrowia w każdym przypadku, kiedy będą tego potrzebowali. Ochrona zdrowia będzie finansowana z budżetu państwa, a nie ze składki ubezpieczeniowej.
Według ministra zdrowia, zmiany nie oznaczają podniesienia podatków, a pracodawcy nie będą musieli płacić większych składek. - Zwiększenie nakładów ma się dokonać przede wszystkim poprzez zmianę priorytetów. Mówimy o zwiększeniu nakładów po prostu liczonych, jako odsetek PKB (...). Dla większości obywateli zdrowie jest sprawą na tyle ważną, że powinna ta sprawa być jedną z tych pierwszych, na które kładzie nacisk państwo przy decydowaniu, na co tych pieniędzy więcej idzie – powiedział Konstanty Radziwiłł.
Od początku 2018 roku mają wzrosnąć nakłady z budżetu na ochronę zdrowia. Wcześniej, od połowy 2017 roku ma zostać wprowadzony niemal powszechny dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, czyli np. do przychodni.