Koniec ze zmianą czasu? Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej sprawie
Europosłowie wzywają Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnej oceny wpływu zmian czasu na nasze zdrowie. Jeśli KE uzna to za konieczne, przepisy dotyczące tej kwestii, powinny - zdaniem europosłów - być zmienione.
08.02.2018 14:51
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Heidi Hautala, która wspiera także inicjatywę „Stop zmianie czasu” twierdzi, że przestawianie zegarków o godzinę jest zbędnym anachronizmem - podaje Polskie Radio. W jej opinii, oszczędność energii jest niezauważalna. Tymczasem dla ludzi zmiana czasu wiąże się ze zbędnym stresem. - Doskonale wiemy, że ludzki organizm ma swój wewnętrzny „zegar”. Umyślne zakłócanie go dwa razy w roku można uznać za działanie szkodliwe dla zdrowia - powiedziała Hautala.
Zobacz także
Wnioski o uregulowanie kwestii zmiany czasu trafiają do Parlamentu Europejskiego co rok. Komisja jednak, nie chce się nimi zajmować. Przyjęcie przez PE odpowiedniej rezolucji, choć nie jest ona wiążąca prawnie, jest jednak wyraźnym znakiem dla KE do ponownego rozpatrzenia problemu.
Dokument przyjęto 384 głosami za, przy 153 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się od głosu.
Obecna dyrektywa w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego, która weszła w życie w 2001 r., przewiduje zharmonizowaną datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia okresu czasu letniego w całej UE. Uzasadniono ją potrzebą sprawnego funkcjonowania nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów przemysłu.
Źródło: europarl.europa.eu, rp.pl