Trwa ładowanie...
d1pp96h
dzieci
19-04-2004 16:05

Koniec z uprzywilejowaniem dzieci nauczycieli?

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że w
trybie pilnej nowelizacji należy skreślić artykuł 59. ustawy Karta
Nauczyciela. Głosi on, że dzieciom nauczycieli, przy równych z
innymi dziećmi warunkach, przysługuje prawo pierwszeństwa w
przyjęciu do przedszkoli, szkół ponadgimnazjalnych oraz internatów
i burs.

d1pp96h
d1pp96h

Prof. Andrzej Zoll w liście do minister edukacji Krystyny Łybackiej, przypomina, że zgodnie z Konstytucją "wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne".

Rzecznik nie neguje przy tym prawa pierwszeństwa w przyjmowaniu do przedszkoli i szkół dzieci - podopiecznych placówek opiekuńczo- wychowaczych oraz dzieci z problemami zdrowotnymi (gwarantuje im to rozporządzenie ministra edukacji). Jak wyjaśnia, odstępstwo od zasady równości może nastąpić tylko wtedy gdy: wprowadzenie zróżnicowania jest racjonalnie uzasadnione, inne wartości konstytucyjne uzasadniają odmienne traktowanie podmiotów podobnych oraz gdy waga interesu, któremu służy zróżnicowanie, pozostaje w odpowiedniej proporcji do wagi interesów naruszonych w wyniku nierównego traktowania.

_ "Przywileje dzieci z placówek opiekuńczo-wychowaczych, w tym z rodzin zastępczych, oraz dzieci z problemami zdrowotnymi można uzasadnić konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Trybunał Konstytucyjny w swoim orzecznictwie interpretuje tę zasadę jako wyrównywanie społecznych krzywd czy upośledzeń określonych grup osób. Argumentem na rzecz uprzywilejowania wymienionej grupy dzieci jest też niewątpliwie obowiązek władz publicznych otoczenia opieką dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, czy niepełnosprawnych"_ - napisał RPO.

_ "Nie da się zasady 'wyrównywania szans' zastosować wobec dzieci nauczycieli. Uprzywilejowanie tej grupy dzieci jest w świetle Konstytucji niezasadne"_ - podkreślił rzecznik.

d1pp96h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp96h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj