Koniec z pracami domowymi. Podano datę
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia wydawanego przez Ministra Edukacji, która dotyczy przepisów związanych z pracami domowymi. Zgodnie z nowymi zasadami, od kwietnia prace domowe nie będą już obowiązkowe dla uczniów szkół podstawowych. Jednakże, istnieje pewien wyjątek.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w piątek, że minister edukacji, Barbara Nowacka, podpisała nowelizację rozporządzenia. Nowe przepisy dotyczą oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Nowelizacja rozporządzenia wprowadza zmiany, które mają bezpośredni wpływ na nauczycieli klas I-III szkoły podstawowej. Zgodnie z nowymi zasadami, nauczyciele nie będą mogli zadawać uczniom pisemnych prac domowych. Jednakże, wyjątkiem są ćwiczenia mające na celu usprawnienie motoryki małej. Ponadto, nauczyciele nie będą mogli zadawać prac domowych o charakterze praktyczno-technicznym. Wykonanie zadań domowych, które mają na celu usprawnienie motoryki małej, będzie obowiązkowe. Nauczyciel będzie mógł ocenić wykonanie tych zadań przez ucznia.
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji podkreślono, że zdolność do pisania wyraźnych liter i cyfr jest zależna od precyzyjnych ruchów ręki. "Dzięki rozwiniętej motoryce małej dziecko może bardziej efektywnie ćwiczyć i rozwijać te umiejętności" - zaznaczono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ze względu na istotność rozwoju motoryki małej na etapie edukacji wczesnoszkolnej zadecydowano o pozostawieniu możliwości tego rodzaju ćwiczeń również w ramach pracy domowej w klasach I–III szkoły podstawowej (...), w tym przesądzono, że tego rodzaju praca domowa będzie obowiązkowa dla ucznia, a nauczyciel będzie mógł ustalić z nich ocenę" - wyjaśniono.
Nauczyciel rozprawkę może zadać, ale bez oceny
Zmiany dotyczą również klas IV-VIII szkoły podstawowej. Nauczyciel będzie mógł zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową, ale nie będzie ona obowiązkowa i nie będzie za nią wystawiana ocena. Po sprawdzeniu pracy domowej wykonanej przez ucznia nauczyciel ma przekazać mu informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy i jak powinien się dalej uczyć.
W przypadku uczniów klas IV-VIII przez "pisemne i praktyczno-techniczne prace domowe" należy rozumieć w szczególności dłuższe wypowiedzi pisemne (np. rozprawka, streszczenie), wypełnianie zeszytu ćwiczeń, rozwiązywanie zadań matematycznych, czy przygotowywanie prac w rodzaju makiet, modeli, prezentacji multimedialnych itp.
Nowelizacja rozporządzenia, która dotyczy prac domowych, wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 r. W uzasadnieniu podano, że taki termin "jest podyktowany pilną potrzebą odpowiedzi na powszechne oczekiwanie środowiska szkolnego i wprowadzenie zmian w sposobie pracy, w szczególności szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, już po wiosennej przerwie świątecznej".
Zmiany dotkną też religii i etyki
Nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące ocen z religii i etyki. Zgodnie z nimi ocena roczna lub końcowa klasyfikacyjna z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym.
W uzasadnieniu przypomniano, że zajęcia z religii lub etyki nie są obowiązkowe. "W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" - czytamy w uzasadnieniu.
Zapisy nowelizacji dotyczące ocen z religii i etyki wejdą w życie z dniem 1 września 2024 r., czyli z nowym rokiem szkolnym 2024/2025.
Źródło: PAP