Trwa ładowanie...

Koniec obowiązkowych prac domowych. Padła konkretna data

- Likwidacja obowiązkowych prac domowych nastąpi od 15-16 kwietnia - poinformowała Katarzyna Lubnauer. Wiceminister edukacji dodała, że rozporządzenie w tej sprawie jest już gotowe do podpisu przez szefową resortu Barbarę Nowacką.

Koniec obowiązkowych prac domowych. Padła konkretna dataKoniec obowiązkowych prac domowych. Padła konkretna dataŹródło: AKPA, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d4e7lpf
d4e7lpf

W czwartek na antenie radia RMF FM Katarzyna Lubnauer oświadczyła, że prace domowe przestaną być obowiązkowe w kwietniu.

- Rozporządzenie będzie do podpisu albo jutro, albo w poniedziałek. Potem jest vacatio legis - zaznaczyła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

100 dni rządu. Co z realizacją "100 konkretów"? "Te 100 dni to jest umowne"

Wiceminister edukacji oświadczyła, że rozporządzenie jest już gotowe. - Jutro powinno być do zaakceptowania przeze mnie, a potem do podpisu przez panią minister Nowacką. Jeszcze przed wyjazdem tutaj (do studia - przyp. red.) rozmawiałam z dyrektor departamentu. Powiedziała, że będzie gotowe - podkreśliła.

d4e7lpf

Na pytanie, czy to oznacza, że rozporządzenie nie wejdzie w życie od 1 kwietnia, Lubnauer odpowiedziała: "Mówiliśmy, że w kwietniu".

Podkreśliła, że każde prawo powinno mieć vacatio legis, czyli okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie. W przypadku tego rozporządzenia będzie to 21 dni - zapowiedziała wiceminister. Datę wejścia przepisów w życie oszacowała w rozmowie na "15-16 kwietnia".

Likwidacja obowiązkowych prac domowych w szkołach podstawowych

Dotyczący prac domowych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych trafił pod koniec stycznia do konsultacji publicznych.

d4e7lpf

Zgodnie z projektem w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciel nie będzie zadawać pisemnych i praktycznych prac domowych. W klasach IV-VIII będzie mógł zadać taką pracę, ale nie będzie ona obowiązkowa i nie będzie za nią wystawiana ocena. Po sprawdzeniu takiej pracy nauczyciel ma przekazać uczniowi informację, co ten zrobił dobrze, a co wymaga poprawy i jak powinien się dalej uczyć.

Projekt przewiduje również, że oceny roczne lub końcowe z religii i etyki nie będą wliczane do średniej. Ta zmiana miałaby wejść w życie z nowym rokiem szkolnym 2024/2025

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4e7lpf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e7lpf
Więcej tematów