Trwa ładowanie...

Koniec z pomocą dla Ukrainy? Biały Dom ostrzega

"Stany Zjednoczone nie będą mogły kontynuować dostarczania Ukrainie broni i sprzętu, jeśli Kongres nie zatwierdzi dodatkowego finansowania do końca roku" - oznajmił w poniedziałek Biały Dom, ostrzegając, że brak działań prawodawców będzie miał niszczycielskie konsekwencje na polu bitwy.

President Biden i Zełenski President Biden i Zełenski Źródło: Getty Images,, fot: Drew Angerer
d4ilxes
d4ilxes

Szef budżetu Białego Domu ostrzegł w poniedziałek Kongres USA, że brak uzgodnienia nowych funduszy dla Ukrainy do końca roku doprowadzi do wstrzymania pomocy.

Czas "szybko ucieka"

W liście do marszałka Izby Dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Stanów Zjednoczonych Shalanda Young stwierdziła, że ​​czas "szybko ucieka". "Chcę jasno podkreślić: bez działań Kongresu do końca roku zabraknie nam środków na zakup większej ilości broni i sprzętu dla Ukrainy" – napisała Young. "Odcięcie dopływu amerykańskiej broni i sprzętu powali Ukrainę na polu bitwy" – dodała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Śpiewał Holeckiej "Ostatnią niedzielę". Co powiedział o jej odejściu?

Prezydent Joe Biden zwrócił się w październiku do Kongresu o zatwierdzenie 106 miliardów dolarów na finansowanie bezpieczeństwa narodowego, w tym wsparcie dla Ukrainy i wojny Izraela z Hamasem.

d4ilxes

Kongres był jednak od miesięcy sparaliżowany walkami wewnętrznymi Republikanów, a prawicowcy szczególnie sprzeciwiają się jakiejkolwiek dalszej pomocy dla Kijowa w miarę przeciągania się wojny.

Biały Dom: nie mamy pieniędzy i nie mamy czasu"

W sformułowanym piśmie dyrektora ds. budżetu Białego Domu stwierdzono, że wtedy będzie już za późno i środki dla Ukrainy już się skończą. "Nie ma magicznej puli środków finansowych, które pozwoliłyby sprostać temu momentowi. Nie mamy pieniędzy i nie mamy czasu" – napisała Young.

Szefowa budżetu podkreśliła, że ​​brak "porozumienia w sprawie zwiększenia finansowania nie tylko zagraża dotychczasowym zdobyczom Ukrainy", ale także "zwiększa szansę na rosyjskie zwycięstwa militarne".

d4ilxes

"Czas pomóc demokratycznej Ukrainie w walce z rosyjską agresją właśnie teraz. Nadszedł czas, aby Kongres zaczął działać" – napisała.

Od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone zapewniły już Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa w wysokości 40 miliardów dolarów.

d4ilxes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4ilxes
Więcej tematów