Koniec szczepień dla rodzin medyków i pacjentów. Jest decyzja ministra
Członkowie rodzin lekarzy i pacjenci szpitali, w których odbywają się szczepienia, nie będą mogli już skorzystać ze szczepień poza kolejką. Do tej pory mogli korzystać z takiej "szybkiej ścieżki", gdy istniało ryzyko, że szczepionka się zmarnuje.
Informację o zmianie rekomendacji Ministerstwa Zdrowia w sprawie szczepień podał serwis rmf24.pl. - Nie przewidujemy przedłużenia szczególnego okresu, w którym dopuszczaliśmy szczepienie w szczególnych sytuacjach, chcemy skończyć grupę "zero" - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.
Co oznacza zmiana rekomendacji? Że od czwartku, gdy szpital zorientuje się, że ma zbyt dużo dawek szczepionki i mógłby ich nie wykorzystać, ma powiadomić o tym Agencję Rezerw Materiałowych. Ta ma zorganizować transport szczepionki do innej placówki.
Do 25 stycznia - jak informuje rmf24.pl - czyli do dnia, gdy zaplanowano rozpoczęcie szczepienia seniorów, z preparatu będą mogli korzystać tylko medycy. Ich rodziny nie będą już mogły go otrzymać.
Od 27 grudnia trwa etap zero Narodowego Programu Szczepień. Preparat, zgodnie z założeniami, otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W jednej z wytycznych Narodowy Fundusz Zdrowia wyraził zgodę na podawanie szczepionki także członkom rodzin medyków oraz pacjentom szpitali, w których trwają szczepienia. Mieli oni otrzymać preparat w sytuacji, gdyby nie było innych chętnych i szczepionka mogłaby się zmarnować.
Źródło: rmf24.pl