Trwa ładowanie...

Koniec słynnej piekarni we Wrocławiu. Blisko 50 lat tradycji pogrzebała inflacja

Rosnące koszty i inflacja doprowadziły kolejny biznes do ruiny. Po 46 latach na rynku zamyka się słynna wrocławska piekarnia Sekuna. Był to jeden z najstarszych zakładów w mieście.

Piekarnia SekunaPiekarnia SekunaŹródło: Google, fot: Google Maps
d385oxd
d385oxd

Wraz z końcem stycznia z mapy Wrocławia zniknie piekarnia Andrzeja Sekuny na Nadodrzu, na ulicy Jagiellończyka. Rosnące koszty działalności sprawiły, że właściciel musiał podjąć ciężką decyzję o zamknięciu biznesu.

Rzemieślnicza piekarnia została otwarta w 1977 roku. Właściciel od prawie pół wieku wypiekał tradycyjny chleb, bułki i rogale, które znało i doceniało bardzo wielu wrocławian. Pieczywo wypiekane było w starym stylu, ręcznie, na naturalnym zakwasie. Przywiązanie do tradycyjnych metod zapewniło, że chleb wypiekany na Jagiellończyka był smaczniejszy niż ten sprzedawany przez duże markety. Sama piekarnia kilkakrotnie była laureatem plebiscytu "Orły piekarnictwa".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inflacja poza kontrolą. "Drożyzna rozlała się na całą gospodarkę"

Piekarnia Sekuna. "Nie ma perspektywy na dalszą działalność"

- Niestety jesteśmy zmuszeni zamknąć naszą piekarnię. Nie zarabiamy na siebie. Koszty działalności ogromnie wzrosły, przewyższając dochody. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej przez najbliższe pół roku lepiej nie będzie. Nie chcemy się zadłużać, bo nie ma perspektywy na dalszą działalność. Chleb jest coraz droższy, a klienci szukają jak najtańszych produktów, bo sami nie mają pieniędzy. Mam 66 lat, od 1,5 roku jestem już na emeryturze. Syn nie jest fachowcem, więc raczej nie przejmie po mnie piekarni. Bardzo mi przykro, bo to 45 lat życia - powiedział na łamach portalu wroclaw.pl Andrzej Sekuna.

d385oxd

Piekarnię docenili nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale tez przyjezdni. W sieci pełno jest pozytywnych opinii o zakładzie. "Kupujemy chleb w tej piekarni od 30 lat. Dopóki będzie istnieć, będziemy jeść ich wypieki", "jadę pół miasta by jeść stamtąd chleb" - to tylko kilka z wielu pozytywnych głosów.

Zakładowi już raz groziło zamknięcie. Podczas pandemii w 2020 roku piekarnia straciła wielu klientów. Wówczas z pomocą przyszli internauci. Po apelach w mediach społecznościowych, pojawiło się tam tak wielu klientów, że nie nadążano z produkcją.

- Piekarni nie pokonała komuna. Nie pokonała powódź. Nie pokonała fala marketów wchodzących na rynek. Nie pokonał COVID. Piekarnię pokonała inflacja, koszta i coraz mniejsza ilość klientów, bo i oni każdy grosz muszą liczyć i my to rozumiemy. Przykro nam, bo dla nas ta piekarnia to nie tylko lokal. Pragniemy podziękować naszym Klientom za wspólne lata. Dziękujemy również tym, dopiero co nabytym. Mamy nadzieję, że nasze pieczywo zostawiło u was miłe wspomnienia, a nasze ciasta osłodziły rzeczywistość - czytamy w pożegnaniu opublikowanym na Facebooku zakładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d385oxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d385oxd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj