Trwa ładowanie...

Koniec pobłażania piratom drogowym. Od jutra wchodzą drastyczne zmiany w przepisach ruchu drogowego

1 czerwca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Zmiany dotyczą osób nagminnie łamiących przepisy ruchu drogowego. Kary dla piratów drogowych będą od teraz znacznie surowsze.

Share
Koniec pobłażania piratom drogowym. Od jutra wchodzą drastyczne zmiany w przepisach ruchu drogowego
Źródło: PAP
d4eikfw

Prawo będzie bezwzględne wobec osób, które zdecydują się na ucieczkę przed policją. Do tej pory takie zachowanie traktowano jak wykroczenie zagrożone karą grzywny lub 30-dniowym aresztem. Po wejściu w życie nowelizacji ucieczka będzie już przestępstwem, zagrożonym od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Znacznie ostrzej potraktowane zostaną także osoby łamiące administracyjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Do tej pory za złamanie zakazu groziło do 3 lat pozbawienia wolności. Od jutra będzie to dolna granica możliwej kary (górna będzie wynosiła 5 lat).

Na baczności powinni się także mieć miłośnicy jazdy na podwójnym gazie. Osoby, które pod wpływem środków odurzających spowodowały wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała trafiały do więzienia na co najmniej 9 miesięcy. Od 1 czerwca minimalny wymiar kary to 2 lata. Nowelizacja budzi poważne kontrowersje. Maksymalna kara za złamanie zakazu prowadzenia (a takie można wydać np. po przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym) będzie wyższa niż za spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem.

d4eikfw

Podziel się opinią

Share
d4eikfw
d4eikfw
Więcej tematów