Trwa ładowanie...
dm3nxrh
polska
17-05-2002 14:04

Kongres Architektów Polskich obraduje we Wrocławiu

O kondycji polskiej architektury dyskutują uczestnicy rozpoczętego w piątek we Wrocławiu Kongresu Architektów Polskich.

dm3nxrh
dm3nxrh

Spotkania architektów nie mają charakteru cyklicznego. Organizowane są wtedy, gdy środowisko uzna, że dzieje się coś ważnego. Poprzedni kongres odbył się cztery lata temu w Gdańsku.

Chcemy rozpocząć dyskusję o tym, co się dzieje w architekturze w kraju, co się stało po 1989 roku. Uważamy, że polska architektura musi zachować tożsamość, identyfikować się z krajobrazami Żuław czy Mazowsza. Architektura polska musi być różna od tej z Hanoweru czy Londynu - powiedział prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Ryszard Jurkowski.

Problemem nurtującym środowisko architektów jest recesja. Większość architektów jest bez pracy. Co roku mury uczelni opuszcza 1000-1200 absolwentów, którzy nie mają później zajęcia. Tyle jest do zrobienia, a przy deskach kreślarskich są pustki. To znaczy, że w najbliższym czasie niewiele będzie się budować - dodał prezes.

Prezes wrocławskiego oddziału SARP Andrzej Zwierzchowski twierdzi, że wbrew pogłoskom architekci w Polsce nie zarabiają dużo. W Polsce architekt dostaje od 1,5 do 2 procent kosztów inwestycji, podczas gdy na przykład w Niemczech jest to 12 procent - powiedział Zwierzchowski.

Stowarzyszenie Architektów Polskich jest samorządem zawodowym. Jego historia liczy 120 lat. Pod obecną nazwą SARP istnieje od 1952 roku. Należy do niego prawie 7 tys. osób z ogólnej liczby 12 tys. działających w Polsce architektów.

Kongres zakończy obrady w niedzielę przyjęciem "deklaracji wrocławskiej". (ej)

dm3nxrh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm3nxrh
Więcej tematów