Konfrontacje przed komisją ds. PZU
Od 16 do 19 sierpnia przed sejmową komisją śledczą ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU odbędą się
konfrontacje świadków, m.in. b. prezesa PZU Władysława Jamrożego i
b. prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka - poinformował przewodniczący komisji Janusz Dobrosz (LPR).
Dwie pozostałe planowane konfrontacje świadków, to konfrontacje b. ministra skarbu Emila Wąsacza z b. wiceminister skarbu Alicją Kornasiewicz oraz b. ministrów skarbu: Andrzeja Chronowskiego z Aldoną Kamelą-Sowińską.
Dobrosz dodał, że do 10 sierpnia członkowie komisji będą zgłaszać poprawki do przedstawionego już komisji raportu z jej prac.
W czwartek komisja spotka się z prokuratorami Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, która prowadzi śledztwo w sprawie prywatyzacji PZU. Prokuratorzy złożyli wizytę we Francji, gdzie rozmawiali m.in. z pracownikami firmy AXA.
Jak wcześniej informował wiceprzewodniczący komisji Jerzy Czepułkowski (SLD), komisja będzie chciała sprawdzić, kto zmienił ofertę firmy AXA - jednego z potencjalnych nabywców PZU w 1999 r. Komisja chciałaby się dowiedzieć m.in. dlaczego w ofercie Axy, już po otwarciu ofert, doszło do zamiany stron. Czepułkowski poinformował, że kilka stron w dokumencie kolorowym zostało zamienionych na strony czarno-białe.
Komisja chce także ustalić, dlaczego AXA, która nie przedstawiła oferty gorszej w porównaniu z konsorcjum Eureko-BIG Bank Gdański (które ostatecznie kupiło 30 proc. akcji PZU), nie odwoływała się od wyników wyboru inwestora dla PZU.
15 lipca Dobrosz przekazał członkom komisji szkic raportu końcowego. Wskazuje w nim m.in., że zbycie akcji PZU na rzecz Eureko nastąpiło w sposób sprzeczny z decyzją rządu; istnieją uzasadnione podejrzenia, że w toku prywatyzacji PZU doszło do popełnienia przestępstw przeciwko dokumentom; wybór oferty nastąpił z rażącym naruszeniem ustawy.
Jako główni winni nieprawidłowości przy prywatyzacji PZU w projekcie raportu wymienieni są b. ministrowie skarbu - Emil Wąsacz i Aldona Kamela-Sowińska.