Trwa ładowanie...

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów. "Od 30 maja sporo się zmieni"

Premier Mateusz Morawiecki i ministrowie zwołali konferencję prasową. Mówili o kolejnym etapie odmrażania gospodarki. Nie będziemy musieli już nosić maseczek (od tej zasady są wyjątki). Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów. "Od 30 maja sporo się zmieni"Źródło: East News
d96wk1a
d96wk1a

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili kolejny etap luzowania obostrzeń. Konferencja planowana była na godz. 11, ale jej rozpoczęcie opóźniono ze względu na głosowanie w Sejmie.

- Trzy miesiące temu postawiliśmy sobie jasne cele. Chcieliśmy przesunąć falę zachorowań, by nigdy nie zabrakło łóżek, respiratorów. Nie musieliśmy nigdy, jak inne kraje, dokonywać dramatycznych wyborów - kto ma przeżyć - powiedział szef rządu. Mówił, że coraz więcej ludzi zdrowieje i coraz więcej testów jest przeprowadzanych. - Dlatego możemy przejść do kolejnego etapu odmrażania gospodarki - podkreślił.

- Od 30 maja sporo się zmieni. Nie będzie nakazu noszenia maseczek, jeśli zachowywany będzie dystans - podkreślił. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kinach i teatrach, kościołach, autobusach czy tramwajach i urzędach.

Zobacz też: Minister Sasin na kwarantannie. Odpowiedź z PiS na złośliwy komentarz

Zniesienie zakazu noszenia maseczek to nie koniec zmian. Nowe zasady

To nie wszystko. Co z weselami? - Od 6 czerwca może uczestniczyć w nich 150 gości - powiedział premier. Szef rządu zapowiedział zniesienie zakazu zgromadzeń. Od 30 maja zgromadzenia na powietrzu do 150 osób będą dozwolone.

d96wk1a

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi - nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

d96wk1a

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów. Zmiany dotyczące kultury

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

- To nie obowiązek, to możliwość - powiedział Piotr Gliński o otwarciu m.in. kin. Nowa pojemność widowni wynosi 50 proc.

Po premierze i ministrze kultury głos zabrał minister zdrowia. - Wiele łóżek i respiratorów jest wolnych - podkreślił Łukasz Szumowski. Tłumaczył, że kiedy wszedł obowiązek noszenia maseczek, sytuacja była inna. - W tej chwili wiemy, że z dnia na dzień liczba chorych maleje. Zgonów również - wyjaśnił.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d96wk1a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d96wk1a
Więcej tematów